WSTĘP: Istnieje coraz więcej przesłanek wskazujących, iż choroba refluksowa przełyku (GERD) przebiegająca z nadżerkowym zapaleniem przełyku (nZP) i objawowy GERD (oGERD) to odmienne postacie, a nie różne fazy tego schorzenia.
CELEM PRACY było porównanie parametrów klinicznych, endoskopowych, 24-godzinnej pH-metrii i manometrii przełykowej oraz biochemicznych u pacjentów z nZP i bez endoskopowych wykładników uszkodzenia śluzówki przełyku.
METODYKA: Podsumowano wyniki badań biochemicznych, endoskopowych, pH-metrycznych uzyskanych od 143 pacjentów diagnozowanych z powodu nietypowych bólów w klatce piersiowej w latach 1999-2003.
WYNIKI: Pacjentów podzielono w zależności od występowania u nich endoskopowych (62 vs. 81) i histopatologicznych (88 vs. 55) wykładników uszkodzenia przełyku. Pacjenci z nZP w porównaniu z badanymi z oGERD, byli starsi (ns), mieli wyższe rozkurczowe ciśnienie tętnicze, w ciągu 30 dni przed badaniem pili więcej alkoholu, mieli większe stężenie glukozy na czczo i 2 godziny po posiłku (nie spełniały kryteriów rozpoznania cukrzycy), trójglicerydów na czczo, malonylodialdehydu (MDA) i TNF-alfa (ns). Mieli także nieznamiennie niższe WHR (wskaźnik otyłości brzusznej) i stężenie gamma-globulin. Natomiast pacjenci z histopatologicznymi wykładnikami esophagitis, w porównaniu z chorymi, u których ich nie stwierdzono, mieli znamiennie niższy wzrost i erytrocytarną aktywność reduktazy glutationowej (rGSH)oraz większą intensywność antralnej kolonizacji H.pylori. Nie wykazano różnic wartości parametrów pH-metrii przełykowej i żołądkowej oraz manometrii między analizowanymi grupami.
WNIOSKI: (1)U badanych pacjentów diagnozowanych z powodu nietypowych bólów w klatce piersiowej nie stwierdzono istotnych różnic ekspozycji błony śluzowej przełyku na potencjalnie szkodliwą kwaśną i zasadową treść. (2)Większe wartości parametrów zespołu polimetabolicznego, nadużywania alkoholu i zakażenia Hp oraz wyższy poziom ustrojowych wskaźników zapalenia (TNF) i wolnorodnikowego uszkodzenia tkanek (MDA) przy niższych wartościach parametrów obrony antyoksydacyjnej (rGSH) sugeruje rolę innych, poza treścią żołądkową, czynników w patogenezie uszkodzenia przełyku u badanych chorych.
|