Search for content and authors
 

PACJENCI Z PATOLOGICZNYM I FIZJOLOGICZNYM KWAŚNYM REFLUKSEM ŻOŁĄDKOWO- PRZEŁYKOWYM MAJĄ PODOBNĄ KWAŚNOŚĆ ŻOŁĄDKOWĄ.

Jacek Budzyński ,  Maria Kłopocka ,  Maciej Świątkowski ,  Agnieszka Meder ,  Grzegorz Pulkowski ,  Krzysztof Grad ,  Jacek Fabisiak ,  Karol Suppan 

Akademia Medyczna, Klinika Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych (KGAST), Ujejskiego 75, Bydgoszcz 85-168, Poland

Abstract

WSTĘP: Kwas solny wydzielany w żołądku jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za patologiczne obniżenie pH przełykowego (pHp), a hamowanie jego sekrecji jest podstawową metodą terapii choroby refluksowej przełyku (GERD).
CELEM PRACY było porównanie odsetka czasu monitorowania z pH żołądkowym (pHż)<4 u pacjentów z patologiczną i fizjologiczną ekspozycją przełyku na pH w tym przedziale.
METODYKA: U 104 nieleczonych mężczyzn, których diagnozowano z powodu nietypowych bólów w klatce piersiowej, według ogólnie przyjętych zasad przeprowadzono jednoczesne monitorowanie pHż i pHp przy pomocy dwukanałowej sondy pH-metrycznej z 15cm odstępem kanałów.
WYNIKI: Pacjenci z patologicznym kwaśnym (>4,5% czasu monitorowania z pHp<4) refluksem żołądkowo- przełykowym (pREF, n=27) nie różnili się od pacjentów z krótszym czasem monitorowania z pHp<4 (fREF, n=77) pod względem wartości parametrów demograficznych oraz klinicznych, w tym obrazu endoskopowego i histopatologicznego błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz intensywności jej kolonizacji przez Helicobacter pylori (Hp). Pacjenci z pREF mieli podobne czasy utrzymywania się pHż <4, w ciągu całej doby (78,6+/-20,7 vs. 76,1+/-20,3%; p=0,60), za dnia (68,2+/-29,1 vs. 68,5+/-24,5%; p=0,96) i w nocy (83,1+/-24,0 vs. 78,9+/-25,0%; p=0,45). Podobne wyniki uzyskano w podgrupie pacjentów zakażonych Hp, natomiast wśród pacjentów Hp-negatywnych, u chorych z pREF, przy małej liczebności podgrup (n= 7 vs. 17), stwierdzono granicznie dłuży czas utrzymywania się pHż<4 w ciągu doby i za dnia niż u chorych z fREF. Nie wykazano korelacji między parametrami pHż i pHp.
WNIOSKI: (1)Brak zależności między pH żołądkowym i przełykowym potwierdza dominującą rolę zaburzeń motoryki przełyku w patogenezie GERD i podważa znaczenie oznaczania pHż w ocenie metod jej terapii. (2)Jednakowy endoskopowy i histopatologiczny stopień zapalenia przełyku, mimo większego jego narażenia na kwaśną treść żołądkową u pacjentów z pREF, wskazuje na znaczenie mechanizmów śluzówkowych w patogenezie uszkodzenia przełyku u pacjentów z nietypowym bólem w klatce piersiowej.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja plenarna 2., by Jacek Budzyński
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-27 22:13
Revised:   2009-06-08 12:55