Search for content and authors
 

WPŁYW USZKODZENIA WĄTROBY NA ZMIANY STĘŻEŃ HORMONÓW PŁCIOWYCH U KOBIET UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU LECZONYCH ODWYKOWO

Jacek Budzyński 1Beata Augustyńska 2Marcin Ziółkowski 3Wojciech Kosmowski 4Grażyna Chodakowska-Akolińska 2

1. Akademia Medyczna, Klinika Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych (KGAST), Ujejskiego 75, Bydgoszcz 85-168, Poland
2. Akademia Medyczna, Zakład Patobiochemii i Chemii Klinicznej (PATOBIOCHEM), M.Skłodowskiej- Curie 9, Bydgoszcz 85-094, Poland
3. Akademia Medyczna, Zakład Pielęgniarstwa Psychiatrycznego (ZPP), Kurpińskiego 19, Bydgoszcz 85-096, Poland
4. Akademia Medyczna w Bydgoszczy, Klinika Psychiatrii (KP), Kurpińskiego 19, Bydgoszcz 85-096, Poland

Abstract

Czynność wątroby odgrywa istotną rolę w metabolizmie hormonów płciowych, które z kolei regulują istotne funkcje w organizmie kobiety.
Celem pracy była ocena zmian stężeń hormonów płciowych w cyklu miesięcznym kobiet z zespołem zależności alkoholowej (zza), leczonych odwykowo w kontekście wartości biochemicznych wykładników uszkodzenia wątroby.
Metodyka: Zbadano 50 kobiet z zza (39,8+/-7,9lat) oraz 45 kobiet nie nadużywających alkoholu (42,8+/-4,7lat), oznaczając u nich biochemiczne wskaźniki funkcji wątroby oraz 3-krotnie, po miesiączce(1), w okresie okołoowulacyjnym(2) i przed miesiączką(3), stężenie hormonów: prolaktyny (PRL), folikulotropiny (FSH), luteotropiny (LH), estrogenów (ES), progesteronu (PGR) oraz testosteronu (TST).
Wyniki: Kobiety z zza miały niższy poziom LH (p=0,02) i estrogenów (p=0,097) w czasie owulacji, niż kobiety nie nadużywające alkoholu. Gdy pacjentki z zza podzielono w zależności od wielkości aktywności transaminaz (AspAT i AlAT>40U/l), u chorych z nieprawidłowym poziomem enzymów wątrobowych (n=14) stwierdzono także większą aktywność GGTP, większe stężenie bilirubiny i cholesterolu HDL oraz istotnie wyższe stężenie FSH2, FSH3 i LH1 oraz granicznie (p=0,08) niższe ES2, przy podobnych stężeniach PGR i TST w każdym z trzech oznaczeń. Metodą dwuczynnikowej ANOVA z trzema powtórzeniami wykazano istotny efekt główny nieprawidłowego poziomu transaminaz na zmiany stężenia FSH (p=0,03) i LH (p=0,005) u kobiet z zza. U pacjentek z podwyższonymi aktywnościami transaminaz różnice stężeń FSH, LH, ES i PGR między poszczególnymi pomiarami nie były znamienne, natomiast u kobiet z prawidłowym poziomem transaminaz obserwowano w tym czasie istotny spadek stężenia FSH oraz znamienny wzrost stężeń LH, ES i PGR, co mogło być jednak wynikiem różnic liczebności w podgrupach.
Wnioski: 1.Dysfunkcja wątroby u pacjentek z zza wiązała się z zaburzeniami cyklicznych zmian stężeń hormonów płciowych. 2.Wyższe stężenia FSH i LH przy zbliżonych poziomach ES, PRG i TST u pacjentek z dysfunkcją wątroby sugerują występowanie u nich pierwotnej niewydolności gonad, bądź przyspieszonego metabolizmu steroidów, wskutek aktywacji enzymów mikrosomalnych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja plenarna 3., by Jacek Budzyński
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-12 22:24
Revised:   2009-06-08 12:55