Search for content and authors
 

Zastosowanie nanotechnologii do nadania tekstyliom cech antybakteryjnych wykorzystywanych w medycynie

Andrzej J. Mościcki 1Anita K. Smolarek 1Andrzej E. Kinart 1Izabela Oleksiewicz 2Romualda Koźmińska 2

1. Amepox Sp. z o.o. (AMEPOX), Jaracza 6, Łódź 90-268, Poland
2. Instytut Włókiennictwa (IW), ul. Gdańska 118, Łódź 90-520, Poland

Abstract

Jednym z głównych celów rozwoju nanotechnologii jest opracowanie skutecznej metody tworzenia nanocząstek metali – złota, miedzi, platynowców – a zwłaszcza nanocząstek srebra i sposobu racjonalnego wykorzystania ich silnych właściwości antybakteryjnych oraz grzybobójczych. Predestynowane do nadawania materiałom włókienniczym właściwości bioaktywnych są tekstylia do zastosowań specjalnych, czyli tam, gdzie występują skupiska mikroorganizmów chorobotwórczych np. w szpitalach.

Szpitalne infekcje stwarzają zagrożenie dla pacjentów i są obecnie jednym z poważnych problemów epidemiologicznych i sanitarnych, a także społecznych i ekonomicznych. Problem zwalczania infekcji szpitalnych otwiera nowe kierunki zastosowań nanocząstek srebra w celu nadania wyrobom włókienniczym trwałych cech antybakteryjnych tj. właściwości bakteriobójczych lub bakteriostatycznych stosownie do przeznaczenia wyrobów.

Właściwości antybakteryjne powinny posiadać wyroby mające bezpośredni kontakt z uszkodzonymi tkankami człowieka w czasie niezbędnym dla przebiegu leczenia np. opatrunki na rany, nici chirurgiczne do niektórych zastosowań. Znaczącym źródłem szerzenia się zakażeń jest wyposażenie łóżek, a więc pościel, poduszki, kołdry, koce, pokrycia materacy oraz bielizna szpitalna i odzież dla personelu medycznego. Wymienione artykuły powinny być produkowane z materiałów, którym nadano trwałe cechy przeciwbakteryjne.

Nadawanie właściwości antybakteryjnych wyrobom włókienniczym jest przedmiotem zainteresowania wielu ośrodków naukowych, czego wyrazem jest podejmowanie prac badawczych w tym zakresie.

Cel ten jest osiągany głównie poprzez:

  • wprowadzanie do masy przędnej nanocząstek srebra na etapie formowania włókna;
  • obróbkę materiałów włókienniczych.

Rezultaty badań w zakresie laboratoryjnym świadczą, że jest możliwe uzyskanie właściwości bakteriobójczych i bakteriostatycznych, wobec drobnoustrojów np.: Staphylococcus aureus, przez napawanie tekstyliów do zastosowań specjalnych wytworzonym preparatem zawierającym nanocząstki srebra. Stwierdzono wysoką odporność nadanych cech nawet po 50 cyklach prania. Wskazuje to na trwałe związanie nanocząstek srebra z materiałami, a tym samym na zmniejszenie zagrożenia ekosystemów wodnych.

1.JPG

Zdjęcie TEM oraz pomiar wielkości cząstek za pomocą urządzenia firmy „Malvern”

2.JPG

Zdjęcia dzianiny poliestrowej po kolejnych etapach wykończalniczych; a. dzianina poliestrowa surowa, b. dzianina po napawaniu roztworem zawierającym nanosrebro, c. dzianina po napawaniu i 20. praniach, d. dzianina po napawaniu i 50. praniach.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Poster at Nanotechnologia PL 2011, by Anita K. Smolarek
See On-line Journal of Nanotechnologia PL 2011

Submitted: 2011-08-24 13:15
Revised:   2011-08-24 13:16