Fundacja NANONET została utworzona w roku 2008, w celu propagowania wiedzy o nanotechnologii i nanonauce w społeczenstwie oraz integrowania środowiska naukowego, akademickiego i przemysłu. Od samego początku siedziba Fundacji mieści się przy Wrocławskim Centrum Badan EIT+, które okazało się znakomitym miejscem do rozwoju takiego typu przedsiewzięć.
Zespół Fundacji tworzą ochotnicy, dla których nanotechnologia jest pasją. Są to w większości studenci, doktoranci, młodzi naukowcy i ludzie z doświadczeniem zawodowym, kreujący aktywnie otaczający świat. Swoją działalność rozpoczęli od stworzenia polskojęzycznego portalu o nanotechnologii nanonet.pl (poczatek 2006 r.), który obecnie jest największym internetowym medium polskojęzycznym o nanotechnologii. Jednym z elementów portalu jest newsletter prowadzony przez Monikę Michalską.
Oprócz ww. portalu fundacja prowadzi również: Wirtualną Giełdę Kooperacyjną – NanoBroker.org, która jest wielopłaszczyznową platformą wymiany informacji pomiędzy instytucjami badawczymi, przemysłem i organizacjami. Platforma jest prowadzona w językach angielskim, niemieckim i polskim wraz z partnerami z kraju i zagranicy: Nanoinitiative Bayern, Nano-Cluster Bodensee, WCB EIT +, Cluster Chemii, ADSOL, koordynowana przez Jacka Doskocza.
NanoGallery.eu – Multimedialnie o nanotechnologii – anglojęzyczny serwis ukazujacy z bliska świat nanotechnologii, kierowany przez Annę Mączkę. Znajduje sie tu zbiór filmów, animacji zdjęć ukazujących świat nanotechnologii. Celem portalu jest zafascynowanie ludzi nanotechnologią, ukazanie jej piękna oraz możliwości, a przede wszystkim udostępnianie materiałów edukacyjnych. Kolejnym serwisem jest NanoDialog.eu, przedstawiający zagrożenia i korzyści związane z rozwojem nanotechnologii, prowadzony przez Piotra Home.
Fundacja oprócz działań w internecie współorganizuje równiez konferencje, polskie stoiska wystawowe na międzynarodowych targach (np. NANOEUROPE, NANOSOLUTIONS), inicjuje projekty edukacyjne. NEL 2008 jest przykładem projektu edukacyjnego wykorzystujacego internet do przekazu informacji. Wykłady dotyczyły nanotechnologii i nanoaplikacji, a wykłady były prowadzone przez specjalistów ze świata nauki i przemysłu. Fundacja otrzymała za projekt NEL2008 nagrodę „Innowacyjna Usługa” na VII Świętokrzyskiej Giełdzie Kooperacyjnej Nowych Technologii. W szkoleniu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski (z jednym z wykładów zapoznało się ponad 2 tys. osób).
Na bazie tego doświadczenia fundacja wraz z firmą ADSOL realizowała projekt: „Zaawansowane technologie przyszłością Polski w Unii Europejskiej – Wirtualna Konferencja dla studentów i doktorantów uczelni polskich”, która odbyła sie 23-28 listopada
2009 r. (www.wirtualnakonferencja.pl). Projekt ten był realizowany w ramach „Konkursu dotacji na promocje wykorzystywania przez Polskę Funduszy Europejskich na 5-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej”, ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, współfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Konferencja odbyła się w internecie w trybie asynchronicznym i wzięło w niej udział ponad 300 osób.
Dodatkowo Fundacja NANONET jest inicjatorem i członkiem konsorcjum NanoCons, którego celem jest dostarczanie rozwiązań nanotechnologicznych, oraz członkiem klastra PLUSUJ.PL – organizacji upowszechniających naukę i technikę w społeczeństwie.
Fundacja rozwija się dzięki wolontariuszom oraz sponsorom, za co serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy na nasze portale:
www.nanonet.pl, www.nanobroker.org, www.nanogallery.eu,
www.nanodialog.eu, www.wirtualnakonferencja.pl
|