Search for content and authors
 

Badanie porównawcze zastosowania meropenemu i ciprofloksacyny z metronidazolem w profilaktyce powikłań septycznych u pacjentów z ciężkim ostrym zapaleniem trzustki (ozt).

Ilona Madejska ,  Marta Piaścik ,  Janusz W. Milewski ,  Grażyna Rydzewska 

MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, Wołoska 137, Warszawa 02-507, Poland

Abstract

Profilaktyczna parenteralna antybiotykoterapia jest powszechnie uznanym standardem postępowania w zapobieganiu powikłaniom septycznym w ciężkim ozt. Nasze wcześniejsze badania wskazują skuteczność kliniczną meropenemu (M) w dawce 3x1 g. Celem obecnej pracy była ocena porównawcza zastosowania meropenemu w dawce 3x1 g oraz ciprofloksacyny (2x0,2 g) z metronidazolem (3x 0,5) (C+M) jako antybiotykoterapii profilaktycznej w ciężkim ozt u ludzi. W prospektywnym randomizowanym badaniu brało udział 69 pacjentów, w tym 29 zakwalifikowano do terapii M, a 40 do leczenia C+M. Etiologię żółciopochodną rozpoznano u 49,2% osób, alkoholową u 26%, hipertriglicerydemię u 8,9%, jatrogenne u 1,4%, idioptayczne w przypadku 14,4%. Ciężkość przebiegu ozt prognozowano na podstawie kryteriów Ransona oraz poziomu CRP. Wszyscy pacjenci mieli wykonaną tomografię komputerową i ocenę wg skali Balthazara. Antybiotykoterapię profilaktyczną włączano w 1-3 dobie pobytu w szpitalu. Nieskuteczność kliniczną antybiotykoterapii określano na podstawie konieczności zmiany antybiotyku, konieczności interwencji chirurgicznej, zgonu pacjenta. W obu grupach oceniano także czas hospitalizacji oraz na początku hospitalizacji i na koniec leczenia CRP, leukocytozę, amylazę w surowicy, poziom aminotransferaz.
Za wyleczonych uznano 21 z 29 pacjentów leczonych meropenemem (72,4%) oraz 21 z 40 pacjentów leczonych C+M (52,6 %). Dodatkową antybiotykoterapię zastosowano u 24% pacjentów leczonych M oraz 45% leczonych C+M, pilnej interwencji chirurgicznej wymagało 13,8% pacjentów z grupy M oraz12,4% z grupy C+M, śmiertelność wynosiła odpowiednio 10% i 12,5%. Nie stwierdzono zasadniczych różnic w czasie hospitalizacji.
Wyniki te wskazują na wyższą skuteczność meropenemu z zapobieganiu powikłaniom septycznym w ciężkim ozt u ludzi. W przypadku etiologii alkoholowej skuteczność kliniczna obu sposobów leczenia była porównywalna.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 1., by Grażyna Rydzewska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-04-18 17:27
Revised:   2009-06-08 12:55