Search for content and authors
 

Czy spiralna tomografia komputerowa jest badaniem wystarczającym w diagnostyce przedoperacyjnej resekcyjności guzów trzustki?

Marek Durlik 3Marcin Jarek 1Janusz W. Milewski 1Jerzy Walecki 4Piotr Andziak 2Grażyna Rydzewska 1

1. MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, Wołoska 137, Warszawa 02-507, Poland
2. MON, CSK, Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chirurgii Ogolnej, Onkologicznej i Naczyniowej, Szaserow 128, Warszawa 00-909, Poland
3. MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyń, Warszawa, Poland
4. MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Warszawa, Poland

Abstract

Diagnostyka przedoperacyjna guzów trzustki pomimo postępu badań obrazowych stanowi wciąż poważny problem kliniczny. Za zloty standard uznawana jest powszechnie spiralna tomografia komputerowa (CT).
Celem pracy była analiza retrospektywna doświadczeń własnych w aspekcie przydatności CT jako metody w rozpoznawaniu nacieku na naczynia w przebiegu guzów trzustki.
Badaniem objęto 79 pacjentów z rozpoznanym guzem trzustki, obserwowanych w okresie od 1999 do 2004 roku. Wszyscy pacjenci wykonaną mieli spiralną CT, część także badanie MRI oraz echoendoskopię w celu wykluczenia nacieku na naczynia. U 49 chorych (64%) zmiany uznano za nieoperacyjne lub nieresekcyjne, w tym rozsiew procesu nowotworowego stwierdzono u 3 chorych, naciek na naczynia u 46 (58%). 27 pacjentów (34%) zakwalifikowano do laparotomii. Decyzja o laparotomii oparta była o analizę kliniczną oraz badanie CT. Zmiany obrazowe korelowano z wynikiem leczenia chirurgicznego i badaniem histopatologicznym.
W grupie pacjentów, u których wstępnie rozpoznano zmiany resekcyjne, tylko 59% okazało się resekcyjnych śródoperacyjnie, w pozostałych przypadkach odstąpiono od zabiegu z powodu zajęcia naczyń (decyzja oparta o usg śródoperacyjne z badaniem przepływu techniką Dopplera).
Czułość CT w prawidłowej ocenie naczyń w badanej grupie wydaje się być wysoka (82%), aczkolwiek wśród pacjentów potencjalnie resekcyjnych prawidłowa ocena dotyczyła tylko 59%. W oparciu o własne doświadczenia w pracy dyskutowana jest czułość i specyficzność metod alternatywnych.
Wstępne wyniki wskazują na konieczność zastosowania technik alternatywnych w ocenie przedoperacyjnej resekcyjności guzów trzustki przed kwalifikacją do laparotomii. Najbardziej obiecująca wydaje się być echoendoskopia, śródoperacyjnie zastosowanie ma usg z oceną naczyń.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 1., by Grażyna Rydzewska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 20:52
Revised:   2009-06-08 12:55