Kamica żółciowa i alkohol są uznanymi najczęstszymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki (OZT).
Celem pracy jest ocena poziomu interleukin prozapalnych w różnych stopniach ciężkości choroby i w zależności od czynnika etiologicznego.
Materiał: obejmuje 84 chorych z klinicznie lekką i 19 z ciężką postacią. Rozpoznanie stawiano w oparciu o obraz kliniczny, USG oraz podwyższenie aktywności amylazy w surowicy i moczu. Klinicznie ciężkość choroby oceniano w oparciu o skalę APACHE II. Morfologiczne zaawansowanie zmian oceniano ultrasonograficznie i w tomografii komputerowej.
Wyniki: średnie wartości dla IL-1 były zróżnicowane, jednak najwyższe uzyskano dla lekkich kamiczych OZT (16,34 pg/ml). Odnośnie IL-6 najwyższe wartości otrzymano dla martwiczych form schorzenia, niezależnie od etiologii ; odpowiednio 726,18 i 519,42 pg/ml w pierwszym dniu leczenia. W postaciach lekkich wartości te były istotnie(<0,05) niższe (149,74 i 182,63 pg/ml). Wśród wszystkich spostrzegano systematyczny ich spadek w trakcie leczenia. Sredni poziom IL-8 wśród chorych na alkoholowe OZT wśród leczonych z ciężką formą schorzenia wynosił w dniu przyjęcia 151,1 pg/ml i 79,5 pg/ml u chorych z lekką postacią. Natomiast u hospitalizowanych na kamicze OZT odpowiednie wartości wynosiły: 39,8 i 109,74 pg/ml. W trakcie leczenia tylko u chorych z żółciopochodną martwiczą postacią obserwowano wzrost średnich wartości (53,5-80,7 pg/ml). Najwyższą średnia wartość dla IL-12 uzyskano dla chorych na lekką postać OZT o etiologii kamiczej (116,97 pg/ml). Ich wzrost spostrzegano u leczonych z alkoholowym OZT, istotnie wyższy wśród ciężkich postaci (p<0,05) i spadek z kamiczą etiologią.
Wnioski: Odpowiedź cytokinowa jest większa wśród chorych z ciężkim przebiegiem klinicznym i szczególnie dotyczy to IL-6. Natomiast czynnik etiologiczny nie wydaje się wpływać na ich zachowanie.
|