Cel: Przedstawienie rzadkiego przypadku śluzaka rzekomego otrzewnej oraz trudności diagnostycznych powstałych przy ustalaniu jego przyczyny.
Opis: U 62-letniego pacjenta C.K. w ambulatoryjnie wykonanym USG j. brzusznej, z powodu nieznacznie nasilonych dolegliwości bólowych w nadbrzuszu, stwierdzono liczne zmiany torbielowate w obrębie jamy otrzewnowej. W trakcie pobytu w Klinice wykonano KT potwierdzając obecność w/w zmian, największej (8x10cm) w rzucie wnęki śledziony. Badanie gastroskopowe i kolonoskopowe nie wykazało odchyleń od stanu prawidłowego. W trakcie zabiegu operacyjnego usunięto liczne torbiele śluzowo-galaretowate w okolicy wnęki śledziony, sieci większej, okolicy korzenia krezki, usunięto wyrostek robaczkowy. W oparciu o uzyskany w czasie operacji materiał patomorfologiczny rozpoznano Pseudomyxoma peritonei. Nie ustalono punktu wyjścia powstania tych zmian. Pacjent był następnie konsultowany przez onkologa. Po 10 miesiącach obserwacji, w trakcie których pacjent pozostawał bez dolegliwości podmiotowych, w wykonanej KT jamy brzusznej stwierdzono liczne zmiany hypodensyjne na powierzchni wątroby, w okolicy wnęki wątroby oraz w rzucie głowy trzustki. Ponowne badania endoskopowe (kolonoskopia, gastroskopia), oznaczone markery nowotworowe w surowicy nie wykazały istotnych odchyleń umożliwiających ustalenie wyjściowej przyczyny zmian.
Wniosek: Śluzak rzekomy otrzewnej jest rzadką jednostką chorobową o niejasnej etiologii, charakteryzującą się w badaniu histologicznym obecnością śluzu. Obraz i przebieg kliniczny tego schorzenia waha się od zmian łagodnych do charakteryzujących się znaczną złośliwością. W zdecydowanej większości przypadków punktem wyjścia pseudomyxoma jest wyrostek robaczkowy. W opisanym przypadku pomimo zastosowania wielu technik diagnostycznych, zabiegu operacyjnego nie udało się ustalić ogniska pierwotnego choroby.
|