Bliznowe zwężenie i niedrożność światła przełyku i wpustu jest krańcowym powikłaniem zwrotnego odpływu zawartości żołądka lub jelit do przełyku w przebiegu choroby refluksowej, resekcji żołądka, części przełyku z zespoleniem przełykowo-żołąkowym lub przełykowo-jelitowym.
Leczenie jest złożonym i trudnym problemem, lecz koniecznym by skutecznie i trwale przywrócić możliwość odżywiania się przez usta.
Celem pracy jest przedstawienie chirurgicznych i endoskopowych metod leczenia w zależności od miejsca i rozległości zmian w przełyku.
Materiał kliniczny stanowi 120 chorych: K-31, M-89.
W 79 przypadkach przyczyną zwężenia był odpływ żołąkowo-przełykowy. Jako następstwo operacji i uszkodzenia mechanizmu antyrefluksowego: w 8 przypadkach po resekcji żołądka,w 19 przypadkach po operacji kurczu wpustu, w 5 przypadkach po operacji przepukliny rozworu przełykowego przepony, w 7 przypadkach po częściowej resekcji przełyku i zespoleniu przełykowo-żołądkowym,oraz 2 przypadkach po całkowitym wycięciu żołądka i zespoleniu przełykowo-jelitowym. Operacyjnie leczono 32 chorych K-11, M-21.
W 8 przypadkach wykonano jelitowy przełyk zastępczy, w 3 zesp sposobem Heyrowskiego, 1 zesp. przełykowo-żołądkowe śródklatkowe, 1 zesp. żołądkowo-jelitowe i gastrostomię, w 9 krótką wstawkę wg. Merendino, w 4 by-pass przełykowo-żołądkowy bez wycinania zwężenia, w 4 długą wstawkę przełykowo-żołądkową z wycięciem zwężonego odcinka przełyku i w 2 jedynie gastrostomię. Endoskopowo leczono 88chorych:K-20, M-68 Poszerzeń dokonywano poszerzadłami mechanicznymi lub balonem pneumatycznym uzyskując efekt leczniczy.
Wnioski:
1. Postępowanie chirurgiczne uzależnione jest od rozległości i umiejscowienia zwężenia.
2. Endoskopowe poszerzanie zwężeń jest alternatywną i skuteczną metodą leczenia.
|