Search for content and authors
 

Wartość badania szpiku kostnego i krwi obwodowej w kierunku obecności komórek nowotworowych u chorych z rakiem trzustki.

Antoni M. Szczepanik 1Jan Kulig 1Antoni Czupryna 1Piotr Kołodziejczyk 1Anna Gurda-Duda 1Grażyna Drabik 2Marek Zembala 2Tadeusz Popiela 

1. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, I Katedra Chirurgii Ogólnej, Kopernika 40, Kraków 31-501, Poland
2. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Katedra Immunologii Klinicznej i Patologii, Kraków, Poland

Abstract

Zachorowalność na raka trzustki, jeden z najgorzej rokujących nowotworów przewodu pokarmowego, w ostatnich dekadach stopniowo lecz systematycznie wzrasta, co powoduje konieczność rozwijania nowych metod diagnostyki. Szczególnie istotnym staje się doskonalenie metod pozwalających na precyzyjną ocenę stopnia zaawansowania i uogólnienia procesu nowotworowego.
Celem przeprowadzonego badania było określenie wartości oceny obecności komórek nowotworowych w krwi i szpiku kostnym jako nowego narzędzia w diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania zmian u chorych podejrzeniem raka trzustki.
Badaniem objęto chorych przyjętych do I Kliniki Chirurgii Ogólnej Gastrenterologicznej CMUJ w Krakowie w okresie 05.2002 do 05.2003 ze stwierdzonym w badaniach obrazowych guzem trzustki. U wszystkich przeprowadzono pełne badanie kliniczne mające na celu ocenę zaawansowania miejscowego i potwierdzenie lub wykluczenie obecności przerzutów odległych. Pobrany szpik i krew sortowano, z wykorzystaniem sortera komórkowego (FACS Vantage, Becton Dickson), w celu uzyskania populacji komórek CD45-, w której poszukiwano komórek nowotworowych wykazujących ekspresję cytokeratyny 8, 18 i 19. Częstość występowania komórek nowotworowych we krwi obwodowej i szpiku kostnym chorych z rakiem trzustki porównywano z analogicznymi wynikami badań u 76 chorych z rakiem żołądka leczonymi w tym samym okresie w Klinice.
W badanej grupie chorych z rakiem trzustki ogólna komórki nowotworowe w szpiku i krwi obwodowej stwierdzono u 75%, a w stopniu zaawansowania IV a i b wg UICC nawet, odpowiednio 81,2% i 80%. Były to częstości znamiennie wyższe niż w przypadku raka żołądka. Komórki nowotworowe w szpiku i krwi obwodowej stwierdzano częściej niż w jednorazowej BAC guza co pozwala sadzić iż biopsja szpiku jest godną uwagi nową metodą diagnostyczną, a wynik dodatni indykatorem choroby nowotworowej.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 1., by Antoni M. Szczepanik
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-01 12:32
Revised:   2009-06-08 12:55