Biegunki ostre i przewlekłe to powszechne schorzenie przewodu pokarmowego w klinice pediatrycznej, stanowiące około 30% przyczyn hospitalizacji dzieci. Choć dominujące znaczenie w etiopatogenezie biegunek przypisuje się rotawirusom, coraz więcej uwagi poświęca się także bakterii Campylobacter jejuni jako czynnikowi etiologicznemu. Niewątpliwie jest to związane z faktem, iż bakteria ta uważana jest za główny patogen żywnościowy „ foodborne pathogen", wykrywany w mięsie (szczególnie drobiu), wodzie.
Celem pracy była: ocena rodzaju i częstości występowania czynników etiopatogenetycznych biegunek ostrych i przewlekłych u dzieci, które w okresie badawczym hospitalizowane były w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych.
Metody: Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac wykonywano kolejno: wymaz ze stolca celem założenia hodowli mikrobiologicznej, badanie kału w kierunku Campylobacter jejuni (hodowle mikrobiologiczne na podłożach selektywnych), badanie kału w kierunku rotawirusów metodą ELISA, w przypadku wyhodowania patogennych szczepów E.coli przeprowadzano serotypowanie bakterii.
Wyniki: Badaniami objęto grupę 17 pacjentów w wieku 0-11 lat, którzy przebywali w Klinice z rozpoznaniem biegunki ostrej lub przewlekłej. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że czynnikiem etiologicznym biegunek w grupie badanych pacjentów były: u 8 dzieci rotawirusy, u 3 pacjentów patogenne szczepy E.coli, u 1 dziecka - wyhodowano Yersinia enterocolitica, u 3 dzieci nie udało się zidentyfikować czynnika sprawczego, u 1 pacjenta najprawdopodobniej Campylobacter jejuni - identyfikacja szczepu w toku
|