Endoskopowe protezowanie zwężeń dróg żółciowych w przebiegu nowotworów trzustki i dróg żółciowych jest alternatywą w stosunku do leczenia chirurgicznego cholestazy występującej w przebiegu tych chorób .
U chorych z nowotworami trzustki i dróg żółciowych , które powodują niedrożność przewodu żółciowego wspólnego , skuteczny drenaż żółci przedłuża życie . Ponieważ są udokumentowane przypadki dłuższego przeżycia ( 6-12 miesięcy w stosunku do 1-3 miesięcy u tych , u których nie wykonano drenażu żółciowego) oraz poprawy jakości życia . skrócenia czasu hospitalizacji, a nawet wzrostu aktywności życiowej . Na tej podstawie sugeruje się, że odbarczenie drogą przezskórną , przezwątrobową jak i endoskopową powinno być brane pod uwagę w leczeniu tych chorych.
Przeprowadziliśmy analizę skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu endoskopowego protezoawania dróg żółciowych u 54 chorych z nowotworowym zwężeniem dróg żółciowych . U 45 endoskopowe protezowanie zakończyło się powodzeniem , u trzech wykonano drenaż przezskórny, przezwątrobowy , a u pozostałych leczenie operacyjne. Nie stwerdzono powikłań wczesnych związanych z zabiegiem . W okresie 3 miesięcy po zabiegu 9 chorych wymagało wymiany protezy z powodu nawrotu cholestazy ( zatkanie ptotezy). Pozostali w analizowanym okresie nie mieli nawrotu zółtaczki.
Endoskopowe protezowanie dróg żółciowych w patiatywnym leczeniu cholestazy zewnątrzwątrobowej w przebiegu raka trzustki i dróg żółciowych jest skuteczną i bezpieczną metodą postępowania. Dla pełnej oceny w stosunku do postępowania chirurgicznego wymagałoby wykonanie badań porównawczych.
|