Endoskopowa cholangiografia wsteczna(ECPW) z endoskopową sfinkterotomią(ES) jest nadal podstawową metodą rozpoznawania i leczenia kamicy przewodowej.
Celem pracy było ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu oraz oszacowanie potencjalnych czynników prognostycznych, mogących mieć wpływ na wczesne i późne wyniki leczenia kamicy przewodowej metodą ECPW/ ES.
Przedmiotem tej analizy było 952 pacjentów, u których zabieg ECPW/ES wykonano z powodu kamicy przewodowej. Zabieg zakończył się powodzeniem u 905 (95,1%) chorych. Powikłania wczesne obserwowano w 4,8 % przypadków. Najczęściej powikłania wczesne występowały w grupie pacjentów ze współistniejącą kamicą przewodową i pęcherzykową i u pacjentów bez cech klinicznych cholestazy zewnątrzwątrobowej. Nawrót kamicy w co najmniej 5 letniej obserwacji stwierdzono w 5,6 % przypadków . Nie stwierdzono nawrotu kamicy w grupie pacjentów z prawidłowym pęcherzykiem żółciowym. Natomiast najwięcej nawrotów obserwowano u pacjentów z zachowanym kamiczym pęcherzykiem żółciowym. W tej grupie pacjentów też najczęściej stwierdzano zwężenie brodawki Vatera, przewlekłe zapalenie trzustki i zapalenie dróg żółciowych.
Endoskopowa sfinkterotomia jest relatywnie bezpieczną i efektywną metodą leczenia kamicy przewodowej. Najlepszym prognostykiem leczenia jest kamica przewodowa u pacjentów z prawidłowym pęcherzykiem żółciowym. Natomiast najgorzej rokują pacjenci z zachowanym kamiczym pęcherzykiem żółciowym. W przypadku pacjentów po cholecystektomii laparoskopowej jest to też metoda leczenia w pełni zadawalająca.
|