Search for content and authors
 

Wpływ receptorów adenozynowych A2a na przebieg ostrego doświadczalnego zapalenia trzustki.

Beata A. Prozorow-Król 1Krzysztof Celiński 1Maria Słomka Agnieszka M. Mądro 1Elżbieta Korobowicz 2Agnieszka Korolczuk 2

1. Akademia Medyczna, Klinika Gastroenterologii, Dr Jaczewskiego 8, Lublin 20-950, Poland
2. Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej, Al. Racławickie 1, Lublin 20-950, Poland

Abstract

Materiał i metody: badania przeprowadzono na białych szczurach, samcach rasy Wistar o masie 250-300g. Zwierzęta podzielono losowo na 4 grupy. W każdej podgrupie było po 8 zwierząt. Grupa I - grupa zwierząt zdrowych, służących do wyznaczania norm biochemicznych i obrazów wzorcowych w obrazie histopatologicznym ( H+ E), w barwieniu immunohistochemicznym, w mikroskopie elektronowym. Grupa II- grupa zwierząt, u których wywoływano DOZT przez iniekcję 5% taurocholanu sodu do przewodu żółciowo- trzustkowego w dawce 0,3 ml/100g wagi ciała. Grupa III- zwierzęta, którym indukowano DOZT przez iniekcję 5% taurocholanu sodu do przewodu żółciowo- trzustkowego. Szczurom podawano dootrzewnowo 48 godz., 24 godz.,1 godz. przed i 1 godz. po wywołaniu zapalenia niżej wymienione substancje: III A- agonistę receptorów A2a - CGS 21680 w dawce 3 mg/kg m.c. III B-agonistę receptorów A2a- ZM 241385 w dawce 3 mg/kg masy ciała. Zwierzęta usypiano po 2, 6 i 24 godz. od wywołania zapalenia. Pobierano krew do oznaczania aktywności amylazy lipazy oraz wycinek trzustki do badań morfologicznych.
Wyniki: W grupach II, III B stwierdzono pięciokrotny wzrost wartości amylazy i trzykrotny wzrost wartości lipazy w stosunku do grupy I. Stwierdzono statystycznie istotne zmniejszenie aktywności amylazy i lipazy w grupie III A w stosunku do grupy II. Stwierdzono statystycznie wysoce istotny wzrost aktywności amylazy i lipazy w grupie III B w stosunku do grupy II.
Podanie agonisty receptora A2a zmniejszyło nasilenie procesu zapalnego, jednocześnie ogniskowo nasilając obrzęk trzustki. Zastosowanie antagonisty A2a powodowało nasilenie zmian zapalno-martwiczych, obrzęk szczególnie dobrze widoczny był po 2,6 godz. od momentu zapalenia, zmniejszał się po 24 godz.
Wnioski: stymulacja receptorów A2a zmniejsza a ich blokada nasila zmiany zapalne w przebiegu DOZT.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 5., by Beata A. Prozorow-Król
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-30 12:32
Revised:   2009-06-08 12:55