Search for content and authors
 

Wpływ CCl4 i galaktozaminy na poziom witaminy C oznaczanej w tkankach szczura.

Maria Słomka 1Agnieszka M. Mądro 1Krzysztof Celiński 1Grażyna Czechowska 1Stanisława Szymonik-Lesiuk 2Marta Stryjecka-Zimmer 2

1. Akademia Medyczna, Klinika Gastroenterologii, Dr Jaczewskiego 8, Lublin 20-950, Poland
2. Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej, Lublin, Poland

Abstract

Wiele badań ostatnich lat próbuje wyjaśnić patomechanizm licznych chorób stresu oksydacyjnego, który jest wywołany nadmiernym wytwarzaniem reaktywnych form tlenu. Jednocześnie stwierdzono, że organizm posiada system ochrony przed formami wolnorodnikowymi, określany jako bariera antyoksydacyjna. Jednym z jej elementów jest m.in. wit. C o silnych własnościach redukujących. W reakcjach z oksydantami askorbinian w wyniku redukcji jednoelektronowej tworzy niereaktywny rodnik askorbylowy, jak również uczestniczy w regeneracji drugiego ważnego antyoksydanta (witamina E) redukując rodnik tokoferylowy. Dlatego wydaje się interesujące określenie poziomu wit. C w różnych tkankach zwierząt poddanych uprzednio działaniu CCl4 lub galaktozaminy-czynników zaburzających homeostazę organizmu.
Celem naszych badań było określenie poziomu witaminy C w wątrobie, mózgu, nerkach, sercu i płucach szczurów poddanych działaniu CCl4 i galaktozaminy.
Badania przeprowadzono na szczurach rasy Wistar, wagi 250-350g. Grupa I (kontrolna) otrzymywała 2 ml oliwy z oliwek; grupa II otrzymywała CCl4 w jednorazowej dawce 0,5 ml/kg masy ciała rozpuszczonej w 2ml oliwy z oliwek, dootrzewnowo; grupa III otrzymywała CCl4 przez 3 kolejne dni w dawce 0.5 mg/kg masy ciała, dootrzewnowo; grupa IV otrzymywała galaktozaminę w jednorazowej dawce 800mg/kg., dootrzewnowo. W 24 godz. po podaniu substancji szczury dekapitowano. Poziom witaminy C w tkankach oznaczano wg metody Ale-Ky.
Uzyskane wyniki wskazują na niejednorodną zawartość wit. C w grupach kontrolnych w poszczególnych tkankach od wartości większych w wątrobie i nerkach po wartości najmniejsze w mózgu, sercu i płucach. Natomiast w grupach badanych otrzymane różnice w poziomach witaminy C można próbować tłumaczyć faktem, że wit. C działając synergistycznie z wit. E być może uczestniczy w pierwszej linii obrony antyoksydacyjnej.



 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 5., by Maria Słomka
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-25 12:07
Revised:   2009-06-08 12:55