Rozkad dugosci domen w krysztaach nanometrowych

Opis podany w 3.5.5 pozostaje w mocy takze w odniesieniu do krysztaów nanometrowych, z tym jednak zastrzezeniem, ze prawdopodobienstwo znalezienia domeny o dugosci wiekszej niz rozmiar krysztau musi znikac. Nanokrysztay sa obiektami nie wiekszymi niz kilkadziesiat/kilkaset nanometrów, co odpowiada 100 - 1000 warstw. W takim przypadku, rys. 3.20, nie obserwujemy (poza najwiekszymi nanokrysztaami) fazy procesu rozporzadkowania z bardzo szerokim rozkadem dugosci domen. W dalszym ciagu jest jednak obecna inwersja obsadzen domen o dugosciach 2 - 3, 4 - 5, itd., na korzysc nieparzystych. Zostaje ona przeamana, tak jak w przypadku duzych krysztaów, i tworzy sie ostateczny, wykadniczy rozkad dugosci domen krysztau nieuporzadkowanego.

Figure 3.20: Rozkad dugosci domen 2H w trakcie wprowadzania bedów uozenia do krysztau nanometrowego: 1000-warstwowego (a) i 100-warstwowego (b). Przy rozporzadkowywaniu mniejszych nanokrysztaów nie ma fazy biaego spektrum dugosci domen. Natomiast tworzenie finalnego rozkadu wykadniczego przebiega podobnie jak dla duzych krysztaów (konwersja najkrótszych domen na duzsze i ``prostowanie'' inwersji obsadzen domen o dugosciach 2 - 3, 4 - 5). Dla zachowania zgodnosci z poprzednimi rysunkami zachowano, niepotrzebna tutaj, skale SPL < 0.001.
a) \resizebox*{!}{0.25\textheight}{\includegraphics{eps/hp-GaN/DS-25/rain-AB-nano1000.hblocks.eps}} b) \resizebox*{!}{0.25\textheight}{\includegraphics{eps/hp-GaN/DS-25/rain-AB-nano100.hblocks.eps}}

roman pielaszek 2003-01-13