FUNKCJA ROZKADU RADIALNEGO a rozmiar krysztau

Postac FUNKCJI ROZKADU RADIALNEGO RDF(r) z definicji nie zalezy od wyboru poczatku ukadu wspórzednych, gdyz opisuje strukture nieskonczenie rozciaga, np. nieograniczona siec krystaliczna. W praktyce posugujemy sie nia w odniesieniu do cia, których wymiary geometryczne sa skonczone, ale duzo wieksze niz zakres odlegosci r, który chcielibysmy analizowac (zazwyczaj kilkadziesiat Å). Dla cia o skonczonych rozmiarach statystyka odlegosci miedzyatomowych zalezy od wyboru weza poczatkowego - jest inna dla weza znajdujacego sie w poblizu powierzchni ciaa, a inna dla weza w jego wnetrzu. O ile prawdopodobienstwo znalezienia atomu przypowierzchniowego w krysztale mikrometrowym lub wiekszym jest nieznaczne i mozemy je zaniedbac, o tyle dla nanokrysztaów jest bliskie 1.

Inaczej mówiac, statystyka odlegosci miedzyatomowych nieskonczonego krysztau (czyli RDF(r)) i taka sama statystyka izolowanego nanokrysztau w prózni to inne funkcje, podobne w zakresie maych r ale zupenie rózne dla duzych.

W dalszym ciagu bedziemy traktowac funkcje RDF(r) jako wasciwosc struktury ciaa a nie jej konkretnej realizacji, np. w postaci nanokrysztau. Pomimo, ze w literaturze spoza dziedziny nanotechnologii te dwa pojecia bywaja utozsamiane, pod pojeciem RDF(r) rozumiec bedziemy FUNKCJE ROZKADU RADIALNEGO struktury nieskonczenie rozciagej. Dla ukadów o skonczonych rozmiarach, np. izolowanych krysztaów nanometrowych, jako odpowiednika RDF(r) bedziemy uzywac FUNKCJI KORELACJI PAR (Pair Correlation Function, PCF(r)).

roman pielaszek 2003-01-13