Search for content and authors
 

Surowicze stężenie rozpuszczalnego receptora interleukiny 2 (sIL-2R) - nowy marker aktywności choroby trzewnej

Anna B. Szaflarska-Popławska 

Akademia Medyczna, I Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii, M. Skłodowskiej-Curie 9, Bydgoszcz 85-094, Poland

Abstract

SUROWICZE STĘŻENIE ROZPUSZCZALNEGO RECEPTORA INTERLEUKINY 2 (sIL-2R) - NOWY MARKER AKTYWNOŚCI CHOROBY TRZEWNEJ
Műller L., Szaflarska-Popławska A., Czerwionka-Szaflarska M.
Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Celiakia jest chorobą wywołaną przez uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową odpowiedź immunologiczną na spożywany gluten, w wyniku której dochodzi do lokalnej aktywacji układu immunologicznego w błonie śluzowej jelita cienkiego oraz wzrostu ilości komórek produkujących cytokiny we krwi obwodowej. W odpowiedzi na pobudzenie układu immunologicznego dochodzi do intensywnej ekspresji cząsteczek świadczących o aktywacji limfocytów oraz produkcji IL-2, czego wyrazem jest wzrost stężenia jej rozpuszczalnego receptora IL-2 (sIL-2R) zarówno w tkankach jak i w surowicy krwi.
Celem pracy była ocena wartości oznaczania sIL-2R jako markera aktywności choroby trzewnej.
Pacjenci i metody: Badaniami objęto 110 pacjentów z rozpoznaną chorobą trzewną (56 z aktywną postacią choroby, tj. nie przestrzegających diety bezglutenowej oraz 54 z nieaktywną postacią choroby tj. przestrzegających diety bezglutenowej). U wszystkich pacjentów oznaczono jednorazowo poziom rozpuszczalnego receptora dla IL-2 (sIL-2R). Do oznaczania użyto fabrycznych zestawów ELISA firmy Bender MedSystems zgodnie z zaleceniami producenta. Uzyskane wyniki badań poddano analizie statystycznej.
Wyniki: Wykazano istotne wyższe wartości średnich stężeń sIL-2R pomiędzy grupą pacjentów z aktywną i nieaktywną postacią choroby trzewnej. Dodatkowo stwierdzono dodatnią korelację pomiędzy poziomem sIL-2R a mianem EmA w grupie pacjentów z chorobą trzewną nie przestrzegających diety bezglutenowej i ujemną korelację pomiędzy długością stosowania diety a stężeniem sIL-2R w grupie pacjentów przestrzegających diety bezglutenowej.
Wnioski: 1. Uzyskane wyniki wskazują na wartość oznaczania sIL-2R w surowicy jako markera aktywności choroby trzewnej. 2. Okresowa ocena surowiczych poziomów sIL-2R może być metodą pomocną w monitorowaniu przestrzegania diety bezglutenowej.

Praca została wysłana do publikacji.



 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Anna B. Szaflarska-Popławska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-04-13 13:53
Revised:   2009-06-08 12:55