Wstęp
Operacje ze wskazań pilnych w raku jelita grubego wykonywane są najczęściej z powodu niedrożności lub perforacji jelita grubego. Wybór metody operacyjnej zależy od lokalizacji guza, stanu ogólnego chorego, wreszcie od doświadczenia zespołu operującego.
Cel pracy
Retrospektywna analiza materiału klinicznego z uwzględnieniem sposobu leczenia operacyjnego chorych z rakiem jelita grubego operowanych w trybie pilnym.
Materiał
Wyniki opracowano na podstawie historii chorób z lat 1991-2002.
Wyniki
W latach 1991-2002 w I Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Lublinie operowano w trybie pilnym 52 chorych w wieku 45-91 lat (średni wiek 72,3) z powodu powikłań raka jelita grubego. Większość (92,3%) stanowili chorzy operowani z powodu niedrożności, a tylko 4 (7,7%) z powodu zapalenia otrzewnej (u 1 stwierdzono perforację kątnicy, u 1 perforację kątnicy, poprzecznicy i esicy i u 2 perforację esicy). U 5 chorych (9,65%) wykonano hemicolectomię prawostronną z pierwotnym zespoleniem, u 1 (1,9%) colectomię z ileostomią, u 1 hemicolectomię lewostronną z zespoleniem pierwotnym, u 1 resekcję esicy z zespoleniem pierwotnym, u 1 ileostomię, u 1 zespolenie omijające, u 1 laparotomię, u 17 (32,7%) wyłoniono sztuszny odbyt na esicy lub poprzecznicy. U pozostałych (34,6%) wykonano resekcję sposobem Hartmana (1 w raku poprzecznicy i 16 w raku esicy). Pięciu chorych (9,6%) zmarło we wczesnym okresie pooperacyjnym.
Wnioski
1.Operacje ze wskazań pilnych w raku jelita grubego wykonywano najczęściej z powodu niedrożności.
2.Najczęściej stosowaną metodą operacyjną była resekcja sposobem Hartmana.
|