Przezskórna cystogastrostomia jest rzadko opisywaną małoinwazyją metodą leczenia rzekomych torbieli trzustki.
CEL PRACY: Celem pracy jest ocena leczenia torbieli trzustki za pomocą skojarzonej metody ultrasonograficzno-endoskopowej.
METODA: Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą USG wprowadza się poprzez powłoki i żołądek do światła torbieli igłę biopsyjną, a następnie wzdłuż jej toru prowadnik z drenem „double pig-tail", którego przebieg przez żołądek obserwowany jest gastroskopowo. Prawidłową czynność tak wytworzonej przetoki wewnętrznej potwierdza swobodny wypływ płynu z torbieli do światła żołądka.
MATERIAŁ: W II Katedrze Chirurgii CM UJ w latach 1995 - 2003 do leczenia metodą przezskórnej cystogastrostomii zakwalifikowano 33 chorych (25 mężczyzn i 8 kobiet) z objawowymi torbielami rzekomymi trzustki o średnicy od 9 do 27 cm.
WYNIKI: U 4 chorych wobec niepowodzenia zabiegu, torbiel drenowano innymi metodami. W jednym przypadku krwawienie ze ściany żołądka po założeniu drenu zmusiło do wykonania operacji sposobem Jurasza. Wskutek zatkania drenu u 5 chorych powstał ropień: u trzech z nich zastosowano zewnętrzny drenaż chirurgiczny, u jednego przezskórny, u jednego operację Jurasza.
U pozostałych 23 chorych przebieg był niepowikłany, a średni okres hospitalizacji wynosił 1,7 dnia. W 3 - 10 miesięcy po zabiegu, wobec braku zmian patologicznych w obrazie USG, za pomocą gastroskopu usuwano dreny.
W okresie obserwacji trwającym od 6 miesięcy do 5 lat po zabiegu, u 21 osób w badaniu USG nie stwierdzono torbieli trzustki. W dwóch przypadkach ze względu na nawrót, ponownie założono protezę typu „double pig-tail" co doprowadziło do wyleczenia.
WNIOSKI: Przedstawiony, małoinwazyjny sposób postępowania stanowi wartościową alternatywę wobec leczenia operacyjnego. |