Search for content and authors
 

Ocena przydatności spiralnej tomografii komputerowej jamy brzusznej z obrazowaniem światła jelita w wirtualnej kolonoskopii w ocenie zaawansowania choroby Crohna

Marcin A. Ostapiuk 2Jerzy Rozciecha 2Bartosz Ceglarski` 2Andrzej Wysocki 1Jarosław Majowski 2Krzysztof Rogala 2

1. 4 Wojskowy Szpital Kliniczny, Zakład Radiologii, Wrocław, Poland
2. 4 Wojskowy Szpital Kliniczny, Kliniczny Oddział Gastroenterologii (4 wsk), Weigla 5, Wrocław 50-981, Poland

Abstract


Wstęp: W diagnostyce choroby Crohna podstawową metodą obrazowania są badania endoskopowe z pobraniem wycinków do badania hist-pat. Badania obrazowe w tym usg jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej mają istotne znaczenie w ocenie przetok oraz zbiorników płynów.
Cel Pracy: W założeniach pracy postanowiono ocenić przydatność spiralnej tomografii komputerowej jamy brzusznej w kompleksowej ocenie zmian w chorobie Crohna w odniesieniu do obrazu endoskopowego.
Metodyka: Badaniem objęto 6 chorych z potwierdzoną histopatologicznie chorobą Crohna, ze zmianami wytwórczymi w jelicie grubym oraz podejrzeniem obecności przetok i zbiorników płynów. Każdy chory miał wykonaną kolonoskopię i w tym samym dniu spiralną tomografię komputerową z podaniem środka kontrastowego do światła jelita grubego oraz dożylnym podaniem kontrastu. W badaniu tomografii komputerowej jamy brzusznej jednoczasowo wykonywano komputerową rekonstrukcję światła jelita ( wirtualna kolonoskopia i kolografia )oraz oceniano jamę brzuszną i miednicę mniejszą pod kątem obecności zbiorników płynów i przetok. Oceniano zbieżność obrazu rekonstrukcji światła jelita w wirtualnej kolonoskopii z obrazem endokopowym pod kątem lokalizacji zmian wytwórczych w jelicie grubym, ich wielkości oraz oceny zwężeń i ujść przetok.
Wyniki: Wirtualna kolonokopia pozwoliła zlokalizować zmiany wytwórcze o średnicy od 6-25 mm u 3 z 4 pacjentów z wykazanymi zmianami w kolonoskopii.
U dwóch pacjentów potwierdzono w wirtualnej kolonoskopii obecność guzów zapalnych zwężających światło jelita .
U dwóch pacjentów stwierdzono obecność przetok niewidocznych w badaniu endoskopowym.
W jednym przypadku stwierdzono fałszywie dodatni obraz zmian wytwórczych w jelicie grubym w wirtualnej kolonoskopii.
Wnioski:W naszym badaniu wirtualna kolonoskopia cechowała się dużą czułością (75%) i swoistością (75%) w ocenie zmian wytwórczych w chorobie Crohna w odniesieniu do klasycznej kolonoskopii. Jednoczasowa ocena jamy brzusznej w spiralnej tomografii komputerowej pod kątem przetok , morfologii zbiorników płynów daje możliwość kompleksowej oceny stopnia zawansowania choroby Crohna i wyboru dalszej strategii postępowania terapeutycznego. Naszym zdaniem celowe są dalsze duże prospektywne badania oceniające przydatność spiralnej tomografii komputerowej z rekonstrukcją światła jelita ( wirtualna kolonoskopia ) jako nowego standardu w ocenie zaawansowania zmian u pacjentów z chorobą Crohna.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Marcin A. Ostapiuk
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 10:56
Revised:   2009-06-08 12:55