Search for content and authors
 

Ocena współwystępowania grzybów Candida i bakterii Helicobacter pylori w żołądku u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka /WŻ/ i dwunastnicy /WD/ oraz przewlekłym zapaleniem żołądka /PZŻ/.

Małgorzata M. Zwolińska- Wcisło 1Alicja Budak 2Elżbieta Karczewska 2Danuta Trojanowska 2Józef Bogdał 3

1. Jagiellonian University, Collegium Medicum, Department of Gastroenterology, Śniadeckich 10, Kraków 31-531, Poland
2. Jagiellonian University, Collegium Medicum, Department of Pharmaceutical Microbiology, Medyczna 9, Kraków 30-688, Poland
3. Jagiellonian University, Department of Gastroenterology, Kraków, Poland

Abstract

Obok uznanej roli Helicobacter pylori/Hp/ w patogenezie choroby wrzodowej /CHW/ oraz przewlekłego zapalenia żołądka /PZŻ/, badane jest znaczenie obecności grzybów Candida w żołądku. Zagadnienie współistnienia C. i Hp w błonie śluzowej żołądka i ewentualnego wpływu tych czynników na przebieg CHW lub PZŻ nie zostało jak dotąd wyjaśnione. Cel badań: 1/Ocena częstości występowania grzybów u chorych z WŻ,WD i PZŻ. 2/Określenie częstości występowania zakażenia Hp u chorych z WŻ, WD i PZŻ. 3/Ocena współwystępowania grzybów i Hp w żołądku u powyższych chorych. 5/Identyfikacja gatunków grzybów izolowanych od chorych z WŻ, WD i PZŻ. 6/Ocena wpływu leczenia eradykującego Hp na częstość występowania grzybów w żołądku. Materiał i metody: Badaniem objęto grupę 63 chorych /w tym 14 po przebytej eradykacji Hp/ w wieku od 18-72lat, którzy zgłosili się z objawami dyspeptycznymi, wrzodowymi. Badania kliniczne objęły: wywiad, gastroskopię z pobraniem wycinków, na test ureazowy, badanie mikologiczne, bakteriologiczne w kierunku Hp, histopatologiczne oraz aspiratu treści żołądkowej i rozmazu szczotkowego na badania mikologiczne. Badania bakteriologiczne obejmowały: 1/Hodowlę Hp w cieplarce z przepływem CO2. 2/Identyfikację gatunku Hp poprzez obecność ureazy, katalazy i oxydazy. Ilościowe i jakościowe badania mikologiczne były wykonane według metody Mullera. Wyniki: 1/Stwierdzono występowanie C. w żołądku odpowiednio u 47% i 57% chorych przed i po włączeniu leczenia eradykującego Hp. 2/Nie stwierdzono obecności ani C. ani Hp odpowiednio w 53% i 29% chorych nie poddanych i poddanych eradykacji Hp. 3/Współistnienie C. i Hp w żołądku stwierdzono w 10% przyp. 4/Najczęściej był izolowany C. albicans /53% przyp/. Wnioski: 1/Współistnienie C. i Hp stwierdzono w 10% przypadków. 2/Stosowanie blokerów pompy protonowej, antybiotykoterapii może zwiększać częstość kolonizacji grzybiczej w żołądku.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja plenarna 2., by Małgorzata M. Zwolińska- Wcisło
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-29 13:27
Revised:   2009-06-08 12:55