Search for content and authors
 

Dolegliwości kliniczne związane z zakażeniem Helicobacter pylori u dzieci; badania kwestionariuszowe

Elżbieta Maciorkowska 1Maciej Kaczmarski Janina B. Skowrońska 

1. Akademia Medyczna, III Klinika Chorób Dzieci, Waszyngtona 17, Białystok 15-274, Poland

Abstract

Maciorkowska Elżbieta, Kaczmarski Maciej, Skowrońska Janina

Dolegliwości kliniczne związane z zakażeniem Helicobacter pylori u
dzieci;badania kwestionariuszowe

III Klinika Chorób Dzieci Akademii Medycznej w Białymstoku
Kierownik Kliniki: Prof. dr hab. med. Maciej Kaczmarski

Rola zakażenia Helicobacter pylori w powstawaniu objawów klinicznych z przewodu pokarmowego jest jedną z najczęściej dyskutowanych kontrowersji od czasu wykrycia tej bakterii.
Celem pracy była ocena dolegliwości klinicznych związanych z zakażeniem H. pylori w oparciu o wywiad epidemiologiczny na podstawie ujednoliconego kwestionariusza oraz oznaczania przeciwciał IgG przeciwko H. pylori w surowicy krwi prowadzonych w ramach projektu celowego zamawianego przez Ministerstwo Zdrowia i KBN Nr CZ 08-19.
Badaną grupę stanowiło 595 dzieci podzielonych na 3 grupy wiekowe. Dzieci do 6 roku życia było 176 co stanowiło 29,5% badanej grupy. Dzieci w przedziale 6-10 lat było 197 czyli 33,2%, zaś dzieci w wieku 10-14 lat stanowiły 37,3% (222 dzieci).
Do zebrania danych klinicznych wykorzystany został ujednolicony kwestionaiusz, a lista dzieci wraz z adresami zamieszkania została wylosowana przez Wojewódzki Ośrodek Informatyki i Terenowy Bank Danych województwa pdlaskiego.
Wyniki badań opracowano statystycznie z wykorzystaniem testu t-Studenta i testu niezależności Chi2.
Szczegółowa analiza objawów klinicznych pozwoliła na stwierdzenie istnienia bólów brzucha u 44,2%, słabego łaknienia u 33,3%, zaparć u 9,4% i biegunek u 6,9% ankietowanych dzieci. Refluks żołądkowo-przełykowy stwierdzono u 9,1% dzieci, nasilający się głównie po obfitszych posiłkach oraz z dużą zawartością tłuszczu.
Ze strony górnych dróg oddechowych wśród objawów klinicznych dominował ból gardła (20,9%), przewlekły kaszel (18,2%), częsta czkawka (17,3%) oraz zmiany oskrzelowe (10,1%).
Reasumując należy stwierdzić, iż dolegliwości kliniczne zgłaszane przez badane dzieci były niespecyficzne dla zakażenia H. pylori i obejmowały objawy z przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Elżbieta Maciorkowska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-09 18:56
Revised:   2009-06-08 12:55