Search for content and authors
 

Zawartość fluorków w zębach osób mieszkających w zasięgu emisji tego pierwiastka przez Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Beata Smolik ,  Martyna A. Śnioszek ,  Arkadiusz Telesiński ,  Helena Zakrzewska 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Zakład Biochemii (ZUT), Słowackiego 17, Szczecin 71-434, Poland

Abstract

Fluor jest pierwiastkiem, który w ilościach śladowych uważany jest za jeden z najsilniejszych stymulatorów tkanki kostnej. Jednak ze względu na niewielką różnicę między korzystną a szkodliwą dawką fluorku, szczególnie przy chronicznym narażeniu, mogą wystąpić objawy toksycznego działania. Problem zanieczyszczenia środowiska związkami fluoru związany jest głównie z przemysłową działalnością człowieka oraz z szerokim zastosowaniem jego związków w rolnictwie, a także w profilaktyce stomatologicznej. Obecnie związki fluoru obok związków ołowiu, rtęci, kadmu i arsenu uważane są za jedne z najgroźniejszych dla zdrowia organizmów wyższych.

Do organizmu ludzkiego fluorki dostają się drogą pokarmową, inhalacyjną oraz skórną. Fluorki są łatwo usuwane z organizmu z moczem, pozostała ich część ulega głównie kumulacji w tkance twardej. Aby ocenić stopień zanieczyszczenia środowiska związkami fluoru, często wykorzystuje się biomarkery np. zęby, kości, paznokcie, skorupki jaj, muszle ślimaków.

Celem pracy było zbadanie, w jakim stopniu zanieczyszczenie środowiska związkami fluoru zależy od odległości źródła emitora, jakim są (Zakładów Chemicznych „Police”). W tym celu wykorzystano zęby ludzkie, w których oznaczono zawartość fluorków. Materiał do badań został zebrany w gabinetach stomatologicznych, pobrany od osób zamieszkujących w różnej odległości od źródła emisji fluoru, w promieniu od 0 – 22 km. Zawartość fluorków oznaczono metodą potencjometryczną przy użyciu miernika pH/mV ORION model 920A i elektrody fluorkowej (model 96-09).

Zawartość fluorków w badanych zębach z terenów objętych emisją fluoru z Zakładów Chemicznych „Police” S.A. zmieniała się w zależności od odległości od emitora. Stwierdzono najwyższą zawartość fluoru w kościach zębów stałych pobranych w Szczecinie Warszewo 492,0 mg F-· kg-1 oraz w Policach Centrum 406,8 mg F-· kg-1. Najmniejszą średnią zawartość fluorków stwierdzono w zębach pobranych od osób mieszkających najdalej od miejsca emisji fluorku: ze Szczecina Zdroje - 197,0 mg F-· kg-1 oraz ze Szczecina Śródmieście - 290,6 F-· kg-1. W zębach mlecznych stwierdzono mniejsze zawartości fluorków niż w zębach stałych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium D, by Martyna A. Śnioszek
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-06-02 12:37
Revised:   2011-06-02 12:37