Search for content and authors
 

Szacowanie i modelowanie TFP w przemyśle polskim na podstawie danych panelowych [1]

Barbara Dańska-Borsiak 

Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, P.O.W. 3/5, Łódź 90-255, Poland

Abstract

W artykule podjęto próbę oszacowania łącznej produktywności czynników produkcji (TFP) według działów sekcji D „przetwórstwo”, oraz określenia czynników, które determinują jej kształtowanie.

TFP jest zmienną nieobserwowalną, a do oszacowania jej wartości  można stosować metodę indeksową lub wykorzystać funkcję produkcji. W prezentowanym badaniu zastosowano dwie metody, bazujące na funkcji produkcji Cobba – Douglasa. Różnią się one sposobem  oszacowania elastyczności produkcji względem nakładów pracy. Pierwsza z metod wymaga oszacowania parametrów funkcji wydajności. Przyjęto założenie, że TFP jest funkcją czasu, a postęp techniczny rozumie się w sensie Hicksa. Założenie o zróżnicowaniu produktywności względem działów zrealizowano stosując procedurę dywersyfikacji stałej. Parametry funkcji wydajności oszacowano na podstawie danych panelowych, stosując model z heteroskedastycznością grupową. Druga metoda opiera się na założeniu o dooskonałej konkurencji na rynkach czynników produkcji  i założeniu, że elastyczność produkcji względem nakładu pracy jest stała w czasie a może się różnić między działami. Lepsze wyniki uzyskano stosując pierwszą z wymienionych metod.

Ostatecznym etapem analizy było skonstruowanie i oszacowanie modelu opisującego kształtowanie się łącznej produktywności czynników produkcji w działach. W roli zmiennych objaśniających modelu występowały alternatywne miary kapitału ludzkiego, kapitału fizycznego, nakładów na działalność badawczo – rozwojową, transferu technologii, dokonującego się poprzez handel międzynarodowy. Model kształtowania się TFP był modelem dynamicznym, szacowanym na podstawie danych panelowych. Do jego estymacji stosowano first-differenced GMM Arellano i Bonda oraz system GMM Blundella i Bonda. Wyniki uzyskane na podstawie SGMM uznać należy za zadowalające.

[1] Praca naukowa finansowana ze środków na naukę w latach 2007-2009, jako projekt badawczy nr N111 0938 33

 

Auxiliary resources (full texts, presentations, posters, etc.)
  1. FULLTEXT: Szacowanie i modelowanie TFP w przemyśle polskim na podstawie danych panelowych ^{[1]}, Microsoft Office Document, 0.1MB
 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Poster at First International Conference Quantitative Methods in Economics, Poster session, by Barbara Dańska-Borsiak
See On-line Journal of First International Conference Quantitative Methods in Economics

Submitted: 2009-05-28 09:54
Revised:   2010-03-05 15:17