Somatostatyna produkowana przez komórki D wysp Langerhansa trzustki bierze udział w regulacji wydzielania enzymów części zewnątrzwydzielniczej narządu. Celem pracy była ocena ilości komórek D w tkance w okresie regresji zmian zapalnych w modelu doświadczalnym OZT u szczurów.
Ostre obrzękowe zapalenie trzustki wywoływano poprzez infuzję dożylną ceruleiny w dawce 5 μg/kg m.c./h przez okres czterech godzin. Następnie odłączano pompę infuzyjną i zwierzęta poddawano badaniom po okresie 3, 6 i 12 dni od wywołania OZT. W tym czasie szczury były karmione w typowy sposób, z dowolnym dostępem do paszy i wody, nie otrzymywały żadnych leków. Do badań pobierano krew na aktywność alfa-amylazy oraz trzustkę do oceny histologicznej i immunocytochemicznej. Wykonano tkankową reakcję z przeciwciałami przeciwko somatostatynie (Immuno Nuclear, 1:500). Obrazy mikroskopowe poddano komputerowej analizie obrazu histologicznego za pomocą programu Super-Vist 1.0, wykazując ilość badanych komórek D trzustki w przeliczeniu na mm2 powierzchni tkanki. W każdym preparacie oceniano 50 pól widzenia. Wyniki badań poddano analizie statystycznej w oparciu o parametryczny test istotności dla dwóch średnich.
Wykazano, że w fazie regeneracji narządu, po trzech i sześciu dniach od infuzji ceruleiny, następował znaczny wzrost liczby komórek D w trzustce, przewyższający ilość komórek w grupie kontrolnej. Po 12-tu dniach od wywołania OZT obrazy histologiczne wykazywały całkowitą regresję zmian zapalnych, a ilość komórek D była podobna do grupy kontrolnej. W reakcji immunocytochemicznej stwierdzono również charakterystyczny odczyn z przeciwciałami przeciwko somatostatynie w tkance pozanaczyniowej, wskazując na parakrynne wydzielanie somatostatyny.
Znaczny wzrost tkankowej somatostatyny w okresie regeneracji narządu po OZT świadczyć może o udziale tego hormonu w procesie hamowania aktywności enzymatycznej trzustki.
|