Search for content and authors
 

Obrazowanie jelita cienkiego w badaniu z podwójnym kontrastem u dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelit

Małgorzata K. Sładek 1Małgorzata Gruszka Stanisław Pieczarkowski Urszula Jedynak-Wąsowicz Anna Jarząb Andrzej Wędrychowicz 

1. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, Wielicka 265, Kraków 30-663, Poland

Abstract

WSTĘP: Choroba Leśniowskiego i Crohna (CD), zaliczana wraz z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (UC) i postaciami nieokreślonymi (IC) do nieswoistych zapaleń jelit (IBD), jest przewlekłym, nawracającym schorzeniem zapalnym. Rozpoznanie opiera się na ocenie objawów klinicznych, wynikach badań laboratoryjnych, obrazie endoskopowym wraz z oceną mikroskopową wycinków oraz badaniach radiologicznych Zmiany w przebiegu CD mają charakter nieciągły i mogą być zlokalizowane w każdym odcinka przewodu pokarmowego. Szczególnie trudne bywa obrazowanie zmian umiejscowionych w jelicie cienkim. Badanie z podwójnym kontrastem (enterokliza) umożliwia ocenę powierzchni błony śluzowej i drożności jelita.
CEL: Ocena charakteru zmian, lokalizacji oraz częstości ich występowania u dzieci z CD i IC na podstawie badania jelita cienkiego z podwójnym kontrastem.
METODA: Badaniem objęto 18 dzieci z IBD (12 dzieci z CD i 6 dzieci z IC) w wieku od 10 do 18 lat. Pacjentom zakładano przez nos cewnik (Flocare nr. 10). Po umieszczeniu jego końcówki poza więzadłem Traitza podawano około 50-100 ml nierozcieńczonej zawiesiny siarczanu baru oraz następnie w czasie 10-15 min około 750-1500 ml 0,5% wodnego roztworu metylocelulozy. Seriogramy wykonywano w pozycji leżącej.
WYNIKI: Zmiany w jelicie cienkim wykazano u 5 dzieci (27,3%) z CD. W pięciu przypadkach (27,3%) miały one charakter zwężeń, w tym u jednego pacjenta występowały na dwóch odcinkach. Nadżerki stwierdzono u dwojga dzieci (11,1%), natomiast cechy stanu zapalnego (usztywnienie, nacieczenie, przebudowa rzeźby śluzówki) u trojga (16,6%). U trzech pacjentów stwierdzono występowanie co najmniej dwóch typów zmian; u dwojga opisano tylko jeden typ zmian.
U żadnego dziecka z IC nie stwierdzono obecności zmian w obrębie jelita cienkiego.
WNIOSKI: Na podstawie enteroklizy, obecność zmian w obrębie jelita cienkiego stwierdzono u około 1/3 dzieci z CD. Najczęściej miały one charakter zwężenia światła na pojedynczym odcinku. Obserwowano współwystępowanie zmian o różnym charakterze.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Małgorzata K. Sładek
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 14:50
Revised:   2009-06-08 12:55