Search for content and authors
 

Przydatność cisapridu w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci z chorobami ośrodkowego układu nerwowego

Grażyna Rowicka 

Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia (IMiD), Kasprzaka 17A, Warszawa 01-211, Poland

Abstract

Streszczenie:
Wstęp Trudności w karmieniu, wymioty, nawrotowe zakażenia układu oddechowego oraz niedobory masy ciała to częste problemy obserwowane u dzieci z chorobami ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Niejednokrotnie u ich podłoża leży patologiczny refluks żołądkowo-przełykowy (RŻP). Nierozpoznany RŻP, a tym samym nie leczony prowadzić może do choroby refluksowej i powikłań z nią związanych, co może w znacznym stopniu pogorszyć jakość życia tej grupy dzieci.
Celem pracy była ocena skuteczności leczenia zachowawczego RŻP opartego o cisaprid u dzieci z chorobami OUN oraz u dzieci u których nie stwierdzano powyższych chorób.
Materiał i metody Badaniami objęto 30 dzieci z chorobami OUN ( padaczka, mózgowe porażenie dziecięce, przewlekłe postępujące choroby OUN o nieustalonej etiologii) w wieku od 6 miesięcy do 4 lat 5 miesięcy ( 1 rok 7 m-cy ) 18 dziewcząt oraz 22 chłopców. Grupę porównawczą stanowiło 40 dzieci nie obciążonych chorobami OUN w wieku od 9 m-cy do 5lat 3 m-cy ( 1 rok 11 m-cy ) 23 dziewcząt 17 chłopców. Były to dzieci z refluksem żołądkowo- przełykowym rozpoznanym na podstawie 24 godzinnego monitorowania pH przełyku ( pH- metria). Kryterium rozpoznania był index refluksu powyżej 4%. U wszystkich objętych badaniami dzieci wdrożono, zgodnie z obowiązującymi standardami, I etap leczenia zachowawczego RŻP oparty o lek o działaniu prokinetycznym - cisaprid. Po około 10 tygodniach leczenia przeprowadzono kontrolną pH-metrię, porównując wartość średniego indexu refluksu w obu grupach dzieci przed i po leczeniu prokinetycznym. Analizę statystyczną wyników badań przeprowadzono w oparciu o testy Manna-Whitneya oraz T-Studenta. Za poziom istotności w badaniach przyjęto p< 0,05.
Wyniki
Wiek i płeć objętych badaniami dzieci nie różniły się w istotny sposób.
Średni index refluksu u dzieci z chorobami OUN przed leczeniem cisapridem wynosił 19,4 %, natomiast po leczeniu 16,6 %.
Średni index refluksu u dzieci u których nie stwierdzano chorób OUN przed leczeniem wynosił 10,8%, po leczeniu- 3,2 %
Wnioski
1. Skuteczność cisapridu w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci z chorobami OUN jest ograniczona.
2. Efekty leczenia cisapridem refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci nie obciążonych chorobami OUN są zadowalające.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Grażyna Rowicka
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 14:22
Revised:   2009-06-08 12:55