Search for content and authors
 

Rola apoptozy komórek nabłonka krypt u pacjenta z aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Liliana Lykowska-Szuber 1Krzysztof Linke 1Maciej Zabel 2Katarzyna Iwanik 3Przemysław Majewski 3

1. Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych, Przybyszewskiego 49, Poznań 60-355, Poland
2. Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Histologii, Wrocław, Poland
3. Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Patomorfologii, Przybyszewskiego 49, Poznań 60-572, Poland

Abstract

WSTĘP: Etiologia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ( CU ) jest niejasna, wiadomo jednak, że jednym z głównych czynników jest uszkodzenie mechanizmów obronnych nabłonka krypt.
CEL PRACY: Celem pracy była ocena, czy apoptoza (wykrywana testem na obecność aktywnej kaspazy 3), jest odpowiedzialna za nadmierną eliminację komórek nabłonka.
METODYKA: Badaniem objęto 23 pacjentów z aktywnym procesem CU, stopień aktywności choroby oceniano wg skali Trulowa Wittsa. W badanej grupie 8 pacjentów znajdowało się w fazie I aktywności choroby, 8 w fazie II, zaś 7 w fazie III. Grupę kontrolną stanowiło 10 pacjentów. Aktywność kaspazy 3 badano przy użyciu metod immunohistochemicznych. Na podstawie intensywności reakcji, gruczoły podzielono na grupy: I - pozytywną, II - częściowo pozytywną i III - negatywną i wyrażono ich procentowy udział w całkowitej liczbie gruczołów widocznych w badanym skrawku.
WYNIKI: U pacjentów ze stopniem I i II aktywności choroby przeważającą liczbę stanowiły gruczoły częściowo pozytywne (w gr. I średnia 53,045 %, SD +/- 20,774 ,w gr.II średnia 66,327 %, SD +/- 13,235 ). W grupie III dominowały gruczoły pozytywne ( średnia 72,632 %, SD +/- 10,314), a w grupie kontronej gruczoły negatywne.
Przy użyciu Testu Najmniejszej Istotnej Różnicy Fishera wykazano, iż liczba gruczołów całkowicie pozytywnych w grupie z największym stopniem aktywności choroby była znamiennie wyższa w stosunku do grupy I , II oraz kontroli ( p<0,01). Wykazano, iż liczba gruczołów negatywnych w grupie kontrolnej, była istotnie statystycznie wyższa ( p<0,001) w stosunku do wszystkich badanych grup pacjentów z aktywnym C.U.
WNIOSKI: Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, iż mechanizm apoptozy odgrywa kluczową rolę w eliminacji komórek nabłonka krypt i koreluje dodatnio ze stopniem aktywności choroby.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 2., by Liliana Lykowska-Szuber
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 13:11
Revised:   2009-06-08 12:55