Search for content and authors
 

Prognozowanie krwawienia w biopsji gruboigłowej wątroby

Andrzej S. Cieśla 2Iwona Sobczyk-Krupiarz Paweł Skwara Tomasz H. Mach 1

1. Jagiellonian University, Collegium Medicum (CM UJ), ul.Św.Anny 12, Kraków, Poland
2. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Klinika Chorób Zakaźnych, Śniadeckich 5, Kraków 31-501, Poland

Abstract

Krwawienie po biopsji wątroby (BW) jest zdarzeniem przypadkowym, trudnym do prognozowania, występującym często w przypadkach, w których nie spodziewamy się jego pojawienia. Ciężkie powikłania krwotoczne dotyczą 0.009-0.017% BW.
Celem pracy jest przewidywanie krwawienia na podstawie zaburzeń hemodynamicznych oraz objawów klinicznych występujących bezpośrednio po wykonaniu BW.
Materiał i metoda: Badaniem objęto 145 chorych z wykonaną biopsją gruboigłową wątroby, z kontrolowanym ciśnieniem tętniczym, częstością akcji serca przed i po zabiegu oraz ocenianymi objawami klinicznymi. W grupie 142 chorych bez powikłań krwotocznych, występujące zaburzenia krążeniowe oraz objawy kliniczne porównano w oparciu o te same cechy z trzema przypadkami krwawienia w następstwie BW. Przypadki chorych z krwawieniem były analizowane retrospektywnie.
Wyniki: W grupie pacjentów bez powikłań krwotocznych po BW stwierdzono statystycznie istotne obniżenie wartości ciśnienia tętniczego. Wśród 29 chorych z niedociśnieniem tętniczym wystąpiła bradykardia, u 15 objawy kliniczne zespołu wazowagalnego. Ból miejsca wkłucia oraz barku dotyczył 15 pacjentów, tylko u jednego chorego z umiarkowaną hipotensją był bólem rozległym, zlokalizowanym w zakresie jamy brzusznej. U dwóch chorych z krwawieniem w 6 i 7 godzinie wystąpiło niedociśnienie tętnicze z częstością akcji serca 60-70/min., u trzeciego pacjenta w następstwie masywnego krwawienia bezpośrednio po BW rozwinęły się objawy wstrząsu hypowolemicznego.
Wnioski: Występujące bezpośrednio po BW zaburzenia hemodynamiczne pod postacią hipotensji i bradykardii są powszechne i utrudniają ocenę kliniczną chorego. Bradykardia nie różnicuje odruchu wazowagalnego po BW od hipotensji z powodu krwawienia. Skojarzenie niedociśnienia tętniczego z bólem jamy brzusznej jest objawem najsilniej przemawiającym za możliwością krwawienia po BW.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja plenarna 3., by Andrzej S. Cieśla
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-30 18:39
Revised:   2009-06-08 12:55