Raki jelita grubego należą do najczęściej występujących nowotworów. Choroba ta charakteryzuje się również wysoką śmiertelnością. Zgony spowodowane są głównie rozwojem procesu nowotworowego i tworzeniem przerzutów do węzłów chłonnych oraz odległych narządów. W procesie tym znaczący udział bierze molekuła adhezyjna CD44.
Celem pracy jest ocena ekspresji wariantu 4 cząstki CD44 w tkankach guza u pacjentów z gruczolakorakiem jelita grubego w korelacji z klinicznymi i patomorfologicznymi parametrami zaawansowania procesu nowotworowego (stopień zaawansowania nowotworu wg klasyfikacji WHO - pTNM oraz stopień złośliwości histopatologicznej G1-G4).
Materiał i metody: Badaniami objęto 25 pacjentów operowanych z powodu gruczolakoraka jelita grubego. U 8 z nich stopień zaawansowania klinicznego określono jako pT2, a u 17 - pT3. U 11 osób występowały przerzuty w węzłach chłonnych. Nie stwierdzono przerzutów w wątrobie i innych odległych narządach. U 12 stopień złośliwości był G2, a u 13 - G3. Ekspresję CD44v4 oceniano metodą cytofotometrii przepływowej w naciekach limfocytarnych w 3 fragmentach tkanek pobranych z jelita i z guza usuniętego podczas operacji: 1/ w tkankach guza, 2/ na pograniczu guza i 3/ w tkance zdrowej pobranej z dala od zmiany. Analizę statystyczną uzyskanych wyników przeprowadzono stosując nieparametryczny test rankowy Mann'a-Whithney'a, przyjmując p<0.05 jako różnicę znamienną statystycznie.
Wyniki: 1/ U osób ze stopniem zaawansowania guza pT2 wartość średnia odsetka komórek z ekspresją CD44v4 była znamiennie wyższa w tkankach guza i jego pogranicza niż w tkance zdrowej, a ze stopniem pT3 znamiennie niższe wartości stwierdzono w tkance pogranicza niż w samym guzie. 2/ Nie wykazano różnic u osób z i bez przerzutów w węzłach chłonnych. 3/ Nie było również znamiennych statystycznie różnic u osób o różnym stopniu złośliwości nowotworu - G.
Wnioski: Oceniając uzyskane wyniki można przyjąć, że ekspresja CD44v4 w naciekach limfocytarnych zależy od stopnia zaawansowania samego guza, nie świadczy natomiast o rozwoju procesu nowotworowego, złośliwości guza i tworzeniu przerzutów. Można więc założyć, że ocena ekspresji CD44v4 nie ma znaczenia jako czynnik prognostyczny ogólnoustrojowej progresji choroby. |