WSTĘP : Spośród chorych zgłaszających się do otolaryngologów z dolegliwościami u prawie co 10- rozpoznaje się chorobę refluksową przełyku GERD.
CEL PRACY: ocena poprawy emisji głosu oraz ustąpienia dolegliwości subiektywnych po leczeniu IPP chorych z refluksowym zapaleniem krtani .
MATERIAŁ: Badania przeprowadzono u pacjentów z przewlekłą chrypką hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii AMG. Materiał stanowiło 22 chorych ( M 8, K 14) w wieku 41,54 lat z zapaleniem krtani i z rozpoznanym GERD na podstawie pH-metrii czy też badań endoskopowych.
METODY: U wszystkich pacjentów wykonywano dwukrotnie: przed rozpoczęciem terapii oraz po upływie 3 miesięcy leczenia ( IPP w dawce 2 x 40 mg + jednoczasowa rehabilitacja głosowa prowadzona przez foniatrę) badania 1.ogólne otolaryngologiczne, 2.laryngoskopię pośrednią, 3.videolaryngoskopię, 4. badanie foniatryczne,5. pH-metrię, 6.gastroduodenoskopię.
WYNIKI:Zdecydowana większość badanych ( 91% ) po okresie 3 m-cy od rozpoczęcia leczenia zgłaszała ustąpienie dolegliwości subiektywnych oraz poprawę emisji głosu. Poprawę stwierdzano w obrazie laryngoskopowym, a w badaniach endoskopowych u żadnego chorego nie stwierdzano zmian nadżerkowych. U połowy badanych (54%) po 3 miesięcznej terapii utrzymywała się nadal obecność kwaśnego refluksu w pH-metrii.
WNIOSKI:
1. W terapii GERD manifestującej się zapaleniem krtani IPP stosowane wraz z terapią głosu skutecznie zmniejszają chrypkę i likwidują inne subiektywne dolegliwości.
2 Po zastosowaniu IPP w GERD objawiającej sie chrypką następuje znaczna poprawa w zakresie zapalenia krtani pomimo utrzymywania się nadal refluksu potwierdzonego całodobową ph-metrią.
|