Wstęp. Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), jako postępująca i wyniszczająca choroba, jest nie tylko przyczyną uciążliwych objawów i utraty czynności endo- i egzokrynnej trzustki, ale także do licznych konsekwencji społecznych.
Cele. Celem pracy była ocena Health-Related Quality of Life (HRQL) w PZT oraz poszukiwanie zależności pomiędzy HRQL a czynnikami środowiskowymi i społecznymi, które mogą wpływać na samopoczucie pacjentów.
Metodyka. Badaną grupę stanowiło 43 pacjentów z PZT (M/K 37/6; w wieku od 30 do 74 lat). Stopień zaawansowania choroby oceniano na podstawie klasyfikacji Cambridge, a częstotliwość i nasilenie dolegliwości za pomocą tzw. indeksu bólu. Grupę kontrolną stanowiło 40 zdrowych ochotników. HRQL mierzono, używając kwestionariusza Short Form-36, który był poddany walidacji w Polsce.
Wyniki. Jakość życia chorych na PZT była statystycznie istotnie niższa w porównaniu z grupą kontrolną w sferze funkcjonowania fizycznego, upośledzenia sprawności fizycznej, ogólnej percepcji zdrowia (p<0,001) oraz witalności (p<0,05).
Zaobserwowano istotną korelację ujemną pomiędzy HRQL a indeksem bólu oraz liczbą nawrotów choroby. Dodatnia korelacja występowała pomiędzy jakością życia a masą ciała. Najsilniejsze upośledzenie HRQL dotyczyło pacjentów przebywających na rencie lub emeryturze, a także bezrobotnych.
Nie znaleziono zależności pomiędzy jakością życia a płcią, wiekiem, wykształceniem, stanem cywilnym, etiologią PZT, paleniem, czasem trwania i aktywnością choroby, przebytymi zabiegami chirurgicznymi lub endoskopowymi oraz współwystępowaniem cukrzycy.
Wnioski. PZT w istotny sposób upośledza jakość życia chorych, niekiedy w powiązaniu z określonymi czynnikami społecznymi.
|