Search for content and authors
 

Choroba Leśniowskiego-Crohna u bliźniąt jednojajowych-opis przypadku

Danuta Skomra 1Stanisław Skomra 2

1. Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej, Al. Racławickie 1, Lublin 20-950, Poland
2. Dziecięcy Szpital Kliniczny (DSK), Chodżki 2, Lublin 20-093, Poland

Abstract

Etiologia choroby Leśniowskiego-Crohna jest wieloczynnikowa. Bierze się pod uwagę zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Dowodem potwierdzającym uwarunkowania genetyczne tej choroby jest stwierdzanie jej rodzinnego występowania. Opisywane są przypadki występowania tej choroby u bliźniąt, nieliczne są jednak doniesienia ona temat występowania tej choroby u bliźniąt przed 18 rokiem życia.
Przedstawiamy przypadek choroby Leśniowskiego-Crohna u bliźniąt jednojajowych płci męskiej. Choroba została rozpoznana u pierwszego z braci w wieku 12 lat. Zmiany zlokalizowane były początkowo w dystalnej części jelita krętego oraz w okrężnicy zstępującej W późniejszym okresie badania endoskopowe, histopatologiczne i radiologiczne pozwoliły na rozpoznanie zajęcia żołądka, XII-cy, jelita krętego, okrężnicy poprzecznej i dystalnej części jelita grubego.
U drugiego z bliźniąt choroba rozwinęła się w 2 lata później. Zmiany ograniczone były do jelita grubego. Obecnie, 4 lata od ustalenia rozpoznania u pierwszego z bliźniaków, dzieci z cechami klinicznej remisji pozostają pod kontrolą Poradni Gastrologicznej DSK w Lublinie.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Danuta Skomra
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-29 00:03
Revised:   2009-06-08 12:55