Search for content and authors
 

Zawartość makro i mikroelementów w glebach hydrogenicznych projektowanego Ogrodu Botanicznego w Szczecinie

Adam S. Sammel ,  Teresa R. Wojcieszczuk ,  Marta D. Wojcieszczuk ,  Marcin Dąbrowski 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zakład Gleboznawstwa (ZUT), J. Słowackiego 17, Szczecin 71-434, Poland

Abstract

   Torfowiska pełnią bardzo ważną rolę w środowisku przyrodniczym, m. in. jako ostoja bioróżnorodności. Urozmaicona szata roślinna, mnogość gatunków zwierząt sprawia, że są to obszary przyrodniczo cenne. Występowanie torfowisk w obrębie miast jest rzadkością, ponieważ są one bardzo wrażliwe na skutki antropopresji. Wpływ funkcjonowania miasta na obszar torfowiska, które stanowi fragment projektowanego Ogrodu Botanicznego w Szczecinie, jest również widoczny. Szczególnie niebezpieczne, z przyrodniczego punktu widzenia, były prace przeprowadzone w celu odwodnienia tego terenu, które doprowadziły do zainicjowania procesu murszenia w glebach torfowych.

Celem niniejszej pracy jest ocena zasobności w makro i mikroelementy gleb hydrogenicznych projektowanego Ogrodu Botanicznego na terenie Syrenich Stawów.

Badany obszar zlokalizowany jest w granicach administracyjnych miasta Szczecina. Stanowi on fragment Doliny Niemierzyńskiej i zajmuje obszar pomiędzy ulicami Arkońska i Jana Kochanowskiego. Wykształcone na tym terenie torfowisko niskie, zasilane wodami cieku wodnego o nazwie Osówka, było częściowo eksploatowane czego dowodem są zbiorniki wodne noszące nazwę Syrenich Stawów. Charakteryzowane torfowisko niskie zbudowane jest z pokładów torfu mszysto-turzycowiskowego podścielonego gytią detrytusowo-ilastą.

Badania terenowe przeprowadzone zostały w 2010 roku. Wykonane wiercenia stanowiły transekt, który pozwolił na ukazanie budowy stratygraficznej badanego złoża torfu. Podczas prac terenowych określano stopień rozkładu torfu z wykorzystaniem skali von Posta oraz pobrano materiał glebowy do analiz laboratoryjnych (łącznie 23 próbki). W pobranym materiale oznaczono zawartość makro- i mikroelementów rozpuszczalnych w HCl o stężeniu 0,5 mol∙dm-3 oraz rozpuszczalnych w mieszaninie stężonych kwasów HNO3+HClO4 w stosunku 1:1 przy użyciu spektofotometru absorpcji atomowej typu UNICAM–SOLAAR 929, natomiast fosfor oznaczono kolorymetrycznie.

Na podstawie przeprowadzonych analiz można stwierdzić, iż gleby hydrogeniczne, zlokalizowane na obszarze projektowanego Ogrodu Botanicznego, charakteryzują się bardzo niską i niską zasobnością przyswajalnych form potasu (=81,4 mg·kg-1), fosforu (=92,4 mg·kg-1) i magnezu (=216,9 mg·kg-1). Natomiast stwierdzona w badanym materiale ilość mikroelementów (Fe, Mn, Cd, Pb, Cu, Zn, Ni oraz Co) nie przekraczała dopuszczalnych stężeń ustalonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002r. w sprawie standardów jakości gleb oraz standardów jakości ziemi (Dz.U. 02.165.1359 z dnia 4 października 2002r.).

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Adam S. Sammel
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-06-01 12:46
Revised:   2011-06-02 09:11