Search for content and authors
 

Badania nad skażeniem populacji polskiej ołowiem i kadmem w okresie 1991-2006

Alfreda Padzik-Graczyk 1Krystyna Radomska Wiktoria Kasprzycka 1Aldona Dunicz-Sokołowska 

1. WAT, Instytut Optoelektroniki, ul. Kaliskiego 2, Warszawa 00-908, Poland

Abstract

Prezentujemy wyniki zebrane dla populacji polskiej dotyczące skażenia ołowiem i kadmem w okresie 1991-2006.

Zawartość ołowiu i kadmu w organizmach Polaków została określona w wyniku analizy włosów dla ludzi zdrowych, z różnych regionów Polski.

Do analizy pobrano próbki z włosów głowy nie poddawanych żadnym zabiegom „chemicznym” (malowanie, tlenienie, ondulacja). Próbki włosów myto wg ustalonych procedur (Radomska i wsp. 1993) i oznaczano z wykorzystaniem spektroskopii absorbcji atomowej – z zastosowaniem płomienia i kuwety grafitowej.

Wartość mediany przyjęto jako wartość optymalną, a wartości zawarte w przedziałach między dolnym i górnym kwartylem, w stosunku do mediany, jako przedział, w który mieści się 50% badanej populacji, charakteryzujący się najbardziej stabilnymi wartościami badanych pierwiastków.

Szczegółowe dane liczbowe podano w tabelach.

Analiza zawartości badanych metali toksycznych (Pb, Cd) pozwoliła na ocenę skażenia tymi pierwiastkami populacji polskiej oraz wykazała zasadnicze różnice w skażeniu dzieci i młodzieży w stosunku do populacji dorosłej.

Dzieci najmłodsze, jeśli są narażone na przebywanie w środowisku skażonym kadmem (dym papierosowy) lub ołowiem (duże stężenie spalin samochodowych bądź okręgi przemysłowe, np. Śląsk) akumulują pierwiastki znacznie szybciej niż dzieci starsze.

U niemowląt duże zmiany obserwowano w zależności od sposobu karmienia. Dzieci karmione mlekiem matki posiadały niższy poziom obu metali toksycznych niż karmione odżywkami. Po przejściu na karmienie odżywkami dla dzieci starszych (1-5 lat) zawartość Pb i Cd wykazywała wartości zbliżone, z tym, że dla dziewczynek zawartość Pb wynosiła średnio 2,39 mg/g, dla chłopców 2,53 mg/g; zaś średnia wartość Cd wynosiła dla dziewczynek  0,205 mg/g, a dla chłopców 0,206 mg/g i była prawie zbieżna. Wyniki badań dla dzieci w wieku 6-10 lat wykazują, że zawartość Pb wynosiła dla dziewczynek 0,100 mg/g, a dla chłopców 0,150 mg/g i utrzymywała się na stałym poziomie od 6-10 lat (Dunicz-Sokołowska i wsp. 2006).

Badanie wykonane w grupie mężczyzn w podeszłym wieku (60-93 lat – 300 osób) zawartość ołowiu wynosiła 1,25–0,200 mg/g, dla kobiet 0,900-0,300 mg/g.

Reasumując, wykazano, że wyższe stężenie ołowiu i kadmu u mężczyzn niż u kobiet w każdej grupie wiekowej.

Pierwiastki toksyczne intensywniej gromadzą się u palaczy w porównaniu z tą samą grupą wiekową dla niepalących.
 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Oral at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium D, by Alfreda Padzik-Graczyk
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-23 13:31
Revised:   2011-05-23 13:31