Search for content and authors
 

Mięso strusia jako źródło magnezu oraz makro- i mikroelementów

Kamila Pokorska 1Monika Rajkowska Mikołaj Protasowicki Arkadiusz Żych 2

1. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Katedra Toksykologii, Papieża Pawła VI 3, Szczecin 71-459, Poland
2. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Katedra Technologii Mięsa, Kazimierza Królewicza 4, Szczecin 71-555, Poland

Abstract

Magnez, tak jak i inne makro- i mikroelementy niezbędne, jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu człowieka. Głównym źródłem biopierwiastków jest żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W ostatnim okresie w Polsce sięgamy do nowych rodzajów produktów spożywczych dotychczas nie znanych na naszym rynku. Jednym z nich jest mięso strusia, które nie występowało w naszej diecie, a które pomimo rozwoju hodowli tych ptaków w naszym kraju, nadal jest rzadkością.

Celem niniejszych badań było oznaczenie zawartości magnezu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, manganu, cynku i miedzi w wybranych mięśniach strusia oraz oszacowanie w jakim stopniu może ono być źródłem tych niezbędnych pierwiastków dla naszego organizmu.

            Do badań z tusz 6 strusi, w wieku 10-14 miesięcy, o masie ciała od 70 do 100 kg, 24 godziny po uboju pobrano 50-100-gramowe próbki laboratoryjne z 11 mięśni, a były to: Musculus gastrocnemius pars externa, M. fibularis longus, M. gastrocnemius pars interna, M. obturatorius medialis, M. flexor cruris lateralis, M. iliofibularis, M. iliotibialis lateralis, M. iliofemoralis externus, M. iliotibialis cranialis, M. iliofemoralis, M. femorotibialis externus.

Próbki pakowano w woreczki polietylenowe i po zamrożeniu do czasu analizy przechowywano w temperaturze –200C. 

Do analizy pobierano próbki mięsa o masie 1 g (± 0.001 g). Spalanie na mokro w 3 ml 65% kwasu azotowego (V) prowadzono w bombach teflonowych w piecu mikrofalowym MDS 2000. Oznaczanie wykonano metodą spektrometrii masowej w plazmie indukcyjnie sprzężonej w aparacie Elan DRC (Perkin Elmer). Wszystkie analizy wykonano w trzech powtórzeniach, równolegle prowadzono też próbę ślepą, a jej wyniki uwzględniono w obliczeniach końcowych. Dokładność metody weryfikowano na podstawie analizy pierwiastków w materiale certyfikowanym Fish Paste 2.

Nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic pomiędzy zawartością magnezu i innych pierwiastków w zależności od mięśni. Biopierwiastki pod względem zawartości średnich (mg/100 g masy mokrej) w mięsie strusi można uszeregować następująco: K (329 ±111) > Na (54,2 ±19,2) > Mg (21,6 ±5,1) > Ca (4,6 ±2,7) > Fe (3,5 ±1,2) > Zn (2,4 ±1,1) > Cu (0,12 ±0,5) > Mn (0,020 ±0,009). Takie uszeregowanie i proporcje są typowe również dla mięsa innych gatunków zwierząt, chociaż zawartości poszczególnych pierwiastków wykazywały pewne różnice.

Analiza statystyczna wykazała, że występowała niewielka lecz statystycznie istotna dodatnia korelacja pomiędzy zawartością w mięsie strusi potasu i sodu (r = 0,70), potasu i magnezu
(r = 0,59) oraz sodu i magnezu (r = 0,46). W pozostałych przypadkach zależności były statystycznie nieistotne.

Niniejsze badania potwierdziły, że mięso strusi jest dobrym źródłem sodu, magnezu, żelaza, cynku i miedzi, w mniejszym stopniu potasu, a w niewielkim stopniu manganu i wapnia.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Oral at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Kamila Pokorska
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-20 14:44
Revised:   2011-06-10 13:32