Search for content and authors
 

Wpływ iniekcji Calfosetu jako próba bilansowania zapotrzebowania na magnez i wapń kóz młodych i dorosłych

Monika Krawczyk ,  Maria Brzezińska 

Uniwersytet Szczeciński WNP Katedra Fizjologii (US), Felczaka 3c, Szczecin 71-412, Poland

Abstract

Celem pracy była ocena stężeń magnezu i wapnia w surowicy kóz zróżnicowanych pod względem wieku po zastosowaniu dobowej iniekcji domięśniowej Calfosetu, jako suplementu mineralnego dla ewentualnego zbilansowania zawartości tych pierwiastków lub stwierdzenia istniejących niedoborów.

Kozy młode (2-miesięczne) były utrzymywane w indywidualnych klatkach,  żywione znaną i zbilansowaną dla wieku i masy ciała dawką pasz, przez okres 10 dni poprzedzających iniekcję Calfosetu.

Calfoset  (dawka wg norm) podano w dwóch dawkach podzielonych w odstępach 12h. Krew do badań pobrano w dniu iniekcji i przed jej zastosowaniem, a następnie dwukrotnie: po 12h i 24h od podanej domięśniowo drugiej dawki suplementu. Taki sam eksperyment powtórzono u tych samych osobników po 10. miesiącach (w wieku 12 m-cy).

Stężenie Mg i Ca całkowitego oznaczono metodą kolorymetryczną bez odbiałczania z wykorzystaniem odczynników firmy Bio-Merieux. Stężenia Ca zjonizowanego oznaczono metodą jonoselektywną z wykorzystaniem analizatora elektrolitów AVL 9180.

Stwierdzono, że u kóz młodych (gr. I) średnie stężenia magnezu w surowicy były bardzo niskie (poniżej norm referencyjnych), zarówno przed, jak i w obu partiach prób pobranych po wykonanej iniekcji, przy czym w badaniu po 12h od iniekcji zawartość magnezu wyraźnie wzrosła (x = 0,62 ±0,38 mmol/l), a następnie (po 24h) obniżyła się prawie do 50% poprzedniej zawartości i wynosiła średnio: 0,33 ±0,07 mmol/l.

U kóz dorosłych, zarówno przed jak i po iniekcji Calfosetu średnie stężenia magnezu były do siebie zbliżone, choć bardzo niskie (od 0,87 do 0,93 mmol/l).

Wyniki średnich stężeń Ca, całkowitego i zjonizowanego, w surowicy młodych kóz nie spełniały wymogów norm fizjologicznych, a ponadto stwierdzono zaskakująco wysokie stężenie Ca zjonizowanego w porównaniu z dziesięciokrotnie niższym stężeniem Ca całkowitego u kózek przed iniekcją Calfosetu. Po podaniu Calfosetu zaobserwowano nieznaczny wzrost stężenia wapnia (obu frakcji), ale tylko po 12h od iniekcji, ponieważ po 24h średnie stężenia wapnia wróciły do poziomu wyjściowego. Zmianę w proporcjach stężeń Ca całkowitego do zjonizowanego na rzecz dwukrotnie wyższych stężeń Ca całkowitego, uzyskano w wynikach badań kóz rocznych (gr. II), ale stężenia te także były w dolnym przedziale normy fizjologicznej dla kóz. Porównanie średnich stężeń magnezu i wapnia w surowicy kóz w zróżnicowanym wieku wykazało, że kozy młode charakteryzowały się bardzo wysokim niedoborem badanych pierwiastków, a zwłaszcza wapnia i tylko mechanizm homeostazy ustrojowej utrzymywał niezbędny poziom aktywnego metabolicznie Ca zjonizowanego w stężeniach niezbędnych do procesów życiowych kosztem puli Ca całkowitego, którego niska zawartość może świadczyć o uruchomieniu rezerw komórkowych. Kozy dorosłe wykazały stężenia wapnia i magnezu w surowicy na poziomie minimum i można sądzić, że niedobory tych pierwiastków były mniejsze, bowiem suplementacja Calfosetem nie spowodowała tak dużych wahań stężeń jak u kóz młodych.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Monika Krawczyk
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-20 12:25
Revised:   2011-06-15 14:30