Search for content and authors
 

Ocena zawartości wybranych makroelementów w częściach jadalnych cebuli ozimej uprawianej na zbiór pęczkowy

Ewa Rekowska 1Barbara J. Jurga-Szlempo 

1. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Katedra Ogrodnictwa, Słowackiego 17, Szczecin 71-434, Poland

Abstract

Warzywa cebulowe, dzięki swoim właściwościom odżywczym, smakowym oraz leczniczym należą do roślin powszechnie uprawianych i spożywanych na całym świecie. Spośród tej grupy warzyw – największe znaczenie gospodarcze ma w naszym kraju cebula zwyczajna, która jest uprawnia zarówno na zbiór z zielonym z szczypiorem, jaki i na zaschniętą cebulę. W ostatnich latach podejmowane są w Polsce próby uprawy cebuli z zimowaniem roślin na polu. Niewątpliwą zaletą tej metody jest wcześniejsze zaopatrzenie rynku w świeżą cebulę pochodzącą z upraw polowych. Tak wczesna cebula z zielonym szczypiorem jest warzywem bardziej atrakcyjnym, ponadto posiada większą wartość biologiczną niż cebula pochodząca z długotrwałego przechowywania. Bogactwo związków, jakie posiada cebula powoduje, że odgrywa bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka.

Celem pracy było określenie zawartości makroelementów: azotu ogólnego (metoda Kjeldahla) , magnezu (metodą płomieniowej spektometrii atomowej (ASA)), fosforu (metoda kolorymetryczna), potasu i wapnia (fotometria płomieniowa)  oraz siarki  (metoda turbidymetryczna) w częściach jadalnych cebuli zimującej odmiany ‘Amigo F1’, w zależności od stosowanych metod uprawy (z okrywaniem roślin przed zimą włókniną polipropylenową oraz bez okrywania – obiekt kontrolny).

Doświadczenie polowe założono w sezonach wegetacyjnych 2007/2008 oraz 2009/2010 w Warzywniczej Stacji Badawczej w Dołujach, koło Szczecina. Nasiona cebuli ozimej odmiany ‘Amigo F1’ wysiano 10 sierpnia w ilości 4 kg×ha-1, w rzędach odległych o 30 cm. Zbiór roślin przeprowadzono jednorazowo w pierwszej dekadzie czerwca.

Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono zróżnicowaną zawartość składników mineralnych w zależności od rodzaju części jadalnej.

Z obu jadalnych organów rośliny – w szczypiorze stwierdzono istotnie większą zawartość azotu ogólnego (średnio 29,3 g×kg-1 s.m.), potasu (średnio 42,22 g×kg-1 s.m.), wapnia (8,77 g×kg-1 s.m.), magnezu (średnio 2208,4 mg×kg-1 s.m.) i  siarki (3,37 g×kg-1 s.m.) w porównaniu z zawartością tych składników w niedojrzałej cebuli.

Nie wykazano jednocześnie istotnych różnic dotyczących zawartości takich makroskładników, jak azot ogólny, potas, wapń oraz siarka, pomiędzy uprawą cebuli ozimej okrywanej włókniną polipropylenową a uprawą na polu nieosłanianym.

 

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Ewa Rekowska
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-20 09:26
Revised:   2011-06-13 15:22