Search for content and authors
 

Wpływ nawożenia dolistnego magnezem i procesów technologicznych na zawartość azotanów(V) w marchwi.

Elżbieta Wszelaczyńska 1Jarosław Pobereżny Anna Keutgen 

1. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Katedra Technologii Żywności (UTP), Kordeckiego 20, Bydgoszcz 85-225, Poland

Abstract

Ocena wartości zdrowotnej marchwi nie odnosi się jedynie do określenia zawartości substancji odżywczych, ale również polega na ustaleniu udziału związków szkodliwych dla zdrowia m. in. azotanów(V). Marchew należy do roślin o dużej skłonności do kumulowania azotanów(V) w korzeniach spichrzowych. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2003 roku zawartość azotanów(V) w marchwi nie przekraczać 400 mg∙kg-1 w świeżej masie, a w przypadku marchwi przeznaczonej na przetwory dla dzieci poniżej 3 lat – 200 mg∙kg-1.

Obiektem badań była marchew pięciu średnio późnych i późnych odmian (‘Berjo’, ‘Flacoro’, ‘Karotan’, ‘Koral’ i ‘Perfekcja’) dokarmiana w okresie wegetacji siarczanem magnezu (sól gorzka). Magnez zastosowano w dawkach 0, 45 i 90 kg MgO∙ha-1 – w formie 3% oprysku.

            Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu nawożenia magnezem i procesów technologicznych: mrożenia, konserwowania i suszenia na zawartość azotanów(V) w przetworach z marchwi. Marchew konserwowaną wyprodukowano zgodnie z normą PN–A-77807. Proces mrożenia przeprowadzono w zamrażarce skrzyniowej w temperaturze od -22 do -24 oC. Natomiast suszenie marchwi przeprowadzono w suszarce z wymuszonym obiegiem powietrza w temperaturze 60 oC. Jako element obróbki wstępnej zastosowano blanszowanie. W surowcu świeżym, mrożonkach, konserwach i suszu oznaczono zawartość azotanów(V) metodą jonoselektywną za pomocą wielofunkcyjnego przyrządu komputerowego CX-721 firmy Elmetron.

Najmniejszą zawartością azotanów(V), a co za tym idzie najlepszą wartością prozdrowotną, cechowały się korzenie spichrzowe marchwi odmian ‘Perfekcja’ i ‘Karotan’ zawierające odpowiednio 139,4 i 139,9 mg∙NO3- kg-1 ś.m., natomiast największą tendencję do kumulowania azotanów(V) stwierdzono u odmiany ‘Flacoro’ – 241,9 mg∙kg-1 w świeżej masie. U pozostałych odmian udział azotanów(V) w korzeniach wynosił średnio 163,3 mg∙kg-1 ś.m. Wszystkie zastosowane procesy technologiczne: mrożenie, konserwowanie i suszenie powodowały obniżenie zawartości azotanów(V) odpowiednio o 27, 58 i 35 % w porównaniu do materiału świeżego.

W surowcu świeżym nawożenie magnezem wpłynęło istotnie na obniżenie zawartości azotanów(V). Stosując podczas uprawy dolistne nawożenie magnezem w ilości 45 i 90 kg MgO∙ha-1 uzyskano zmniejszenie zawartości azotanów(V) w korzeniach marchwi odpowiednio o 4,0 i 13,2 % w porównaniu do obiektów na których nie stosowano magnezu. W produktach przetworzonych stwierdzono te same tendencje wpływu nawożenia magnezem na zawartość azotanów(V) jak w materiale świeżym. Każda z zastosowanych dawek magnezu obniżyła zawartość azotanów w mrożonkach, konserwach i suszu. Wszystkie badane odmiany nie przekroczyły dopuszczalnej normy zawartości azotanów(V) w marchwi przeznaczonej do spożycia przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 3 lat. Jedynie odmiana ‘Flacoro’ nie nadawała się na przetwory dla dzieci poniżej 3 roku życia.
 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Elżbieta Wszelaczyńska
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-19 14:36
Revised:   2011-06-14 10:10