Search for content and authors
 

Wpływ ciąży, laktacji oraz  pory roku na stężenie Mg, Ca, P, Na, K, Fe i anionów chlorkowych w surowicy krwi krów

Wiesława Orowicz ,  Maria Suska 

Uniwersytet Szczeciński WNP Katedra Fizjologii (US), Felczaka 3c, Szczecin 71-412, Poland

Abstract

            Przemiany związków mineralnych u krów przebiegają odmiennie niż u innych zwierząt gospodarskich, co jest związane z dużymi stratami przy wydzielaniu mleka. Jeżeli powstające ubytki nie będą uzupełniane, pojawić się mogą znaczne zmiany w metabolizmie ustroju, wyrażające się m.in. hipoglikemią, hipomagnezemią, hipokalcemią czy hipofosforanemią. Stan zdrowia krów ciężarnych, prawidłowy rozwój i wzrost potomstwa oraz odpowiedni przebieg okresu laktacji to czynniki uzależnione w dużej mierze od prawidłowej gospodarki mineralnej organizmu. Krowy w okresie laktacji są narażone na niedobory wielu pierwiastków i mają ograniczone możliwości utrzymywania homeostazy. Także w okresie przedporodowym, ze względu na jednostronne żywienie paszami roślinnymi, przeżuwacze są zwierzętami najbardziej narażonymi na skutki niedoborów soli mineralnych. Warunki hodowlano-środowiskowe, w tym głównie sezonowe ocielenia i żywienie, mają również wpływ na przemianę mineralną u krów mlecznych.

            Celem pracy była analiza i porównanie zawartości najważniejszych biopierwiastków: Mg, Ca, P, Na, K, Fe i jonów Cl w surowicy krwi krów laktujących i zasuszonych (9. miesiąc ciąży) w okresie żywienia zimowego i letniego. Poziom Mg, Ca, P i Fe oznaczono przy użyciu zestawu odczynników francuskiej firmy bioMerieux oraz spektrofotometru UV VIS KONTRON 922. Zawartość Na, K i Cl oznaczono na analizatorze elektrolitów AVL 9180. Przeprowadzone badania wykazały, że w miesiącu zimowym (grudzień) stężenie analizowanych pierwiastków w surowicy krwi krów laktujących, z wyjątkiem Ca i Fe, których zawartość nie osiągała dolnej granicy normy fizjologicznej i wynosiła odpowiednio 2,04 mmol/l i 16,47 mmol/l, utrzymywało się na właściwym poziomie (Mg – 0,77 mmol/l, P – 1,86 mmol/l, Na – 136,71 mmol/l, K – 3,93 mmol/l, Cl – 98,52 mmol/l). W okresie letnim (czerwiec) stężenie Mg okazało się niedoborowe także u krów laktujących i wynosiło 0,41 mmol/l zaś stężenie K przekraczało górną granicę normy, natomiast pozostałych pierwiastków było prawidłowe (Ca – 2,37 mmol/l, P – 1,97 mmol/l, Fe – 23,15 mmol/l, Na – 135,12 mmol/l, K – 5,8 mmol/l, Cl – 97,25 mmol/l). Wszystkie badane pierwiastki w okresie zasuszenia kształtowały się w zakresie wartości referencyjnych, niezależnie od pory roku i związanego z tym rodzaju żywienia. Z przeprowadzonych badań wynika, że okres laktacji to stan fizjologiczny, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na skład mineralny paszy w każdym sezonie utrzymania krów, gdyż mogą pojawić się poważne niedobory lub nadmiar niektórych pierwiastków w organizmie.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Symposium B, by Wiesława Orowicz
See On-line Journal of XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Submitted: 2011-05-19 11:56
Revised:   2011-06-06 13:03