Search for content and authors
 

Nanostrukturalne materiały otrzymywane na bazie porowatych matryc z anodowego Al2O3 i TiO2

Grzegorz D. Sulka ,  Leszek Zaraska ,  Joanna Kapusta-Kołodziej ,  Katarzyna Hnida 

Jagiellonian University, Faculty of Chemistry, Ingardena 3, Kraków 30-060, Poland

Abstract

W ostatnich latach zainteresowanie świata naukowego skupiło się szczególnie na nanostrukturalnych materiałach, które charakteryzują się unikalnymi właściwościami optycznymi, elektronicznymi, magnetycznymi, katalitycznymi etc. Pośród rozmaitych materiałów nanostrukturalnych duże znaczenie posiadają gęsto upakowane struktury o stałej periodyczności i wysokim stopniu regularności takie jak: układy nanoporów, nonotubek i nanodrutów [1]. Jedną z prostszych, bardzo popularnych i niekosztownych metod otrzymywania nanoporowatych materiałów jest anodyzacja wybranych metali (np. Al., Ti). Przy zastosowaniu odpowiednich warunków  anodyzacji wytworzony na powierzchni tlenek może charakteryzować się wysokouporządkowaną porowatą strukturą ściśle definiowaną przez parametry takie jak: średnica porów, odstęp między porami, porowatość i gęstość upakowania porów (Rys. 1). Zmieniając warunki anodyzacji można w określonym zakresie kontrolować parametry charakterystyczne porowatej struktury Al2O3 i TiO2.

rys1b.jpg

Rys. 1 Parametry strukturalne porowatego TiO2 lub Al2O3 oraz zdjęcia FE-SEM TiO2 po trójstopniowej anodyzacji przy napięciu 40 V w temperaturze 20 oC.

Porowaty tlenek glinu z uporządkowaną strukturą porów (anodized aluminum oxide, AAO), otrzymywany w procesie anodowego utleniania metalu w roztworach kwasowych odgrywa szczególną rolę jako matryca przy syntezie rozmaitych funkcjonalnych i nowoczesnych nanostrukturalnych materiałów. Matryce AAO są szczególnie szeroko stosowane do otrzymywania periodycznych układów nanodrutów, nanotubek i nanokropek kwantowych zarówno metalicznych jak i półprzewodnikowych, węglowych, tlenkowych lub polimerowych [1]. Opierając się na porowatych matrycach AAO uzyskano układy nanodrutów metalicznych (Ag, Cu, Sn) i polimerowych (Rys. 2). Potencjalne zastosowania tych nanodrutów obejmują układy magazynowania energii (nowoczesne materiały anodowe do baterii litowo-jonowych, nanostrukturalne kolektory prądu), elektrokatalizę oraz chemiczne i biochemiczne sensory.

rys2b.jpg

Rys. 2 Schemat otrzymywania nanodrutów na bazie matrycy AAO.

Z uwagi na ogromną zdolność utleniającą i relatywnie dobrą stabilność chemiczną, anodowy tlenek tytanu (ATO) jest materiałem często używanym do fotorozkładu wody, wytwarzania wodoru i degradacji niepożądanych związków organicznych. Ponadto ATO jest obiecującym materiałem fotowoltaicznym do zastosowań w procesach fotokonwersji w ogniwach słonecznych sensybilizowanych barwnikami. Inne potencjalne technologiczne zastosowania porowatego ATO obejmują: ceramikę strukturalną, sensory biochemiczne, gazów i wilgotności, a także biokompatybilne materiały do implantów kości.

 

References:

  1. G. D. Sulka, in: Nanostructured Materials in Electrochemistry, Ali Eftekhari (Ed.), Wiley–VCH 2008, pp. 1–116.

 

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: Poster at Nanotechnologia PL, by Grzegorz D. Sulka
See On-line Journal of Nanotechnologia PL

Submitted: 2010-05-14 12:51
Revised:   2010-08-24 14:35