Search for content and authors
 

Model analizy conjoint w ocenie oferty ubezpieczeń od ryzyka do kredytu hipotecznego

Paweł Żuraw 1Piotr Tarka 

1. Akademia Ekonomiczna (AEWROCŁAW), Komandorska 118/120, Wrocław 53-345, Poland

Abstract

Niniejszy artykuł powstał na podstawie wyników badań jakie przeprowadzono na kwotowo - losowej próbie klientów Banku Zachodniego WBK. Cel jaki przyświecał realizacji badań, wiązał się z określeniem stopnia zainteresowania (zarówno u potencjalnych jak i rzeczywistych klientów) w sferze proponowanych przez bank, poszczególnych pakietów ubezpieczeń od ryzyka do kredytu hipotecznego.

Przyjęty w badaniu proces doboru próby, zakładał w fazie pierwszej, oszacowanie procentowego rozkładu populacji w Polsce zgodnie z danymi dostarczonymi przez GUS według 16 województw. W fazie drugiej (na podstawie bazy danych klientów BZ WBK), dopasowano proporcjonalnie strukturę populacji w Polsce do struktury i wielkości wyznaczonej bezpośrednio w próbie. Klasyfikacja klientów banku w ramach konstrukcji próby, pozwoliła wyodrębnić w niej 3 niezależne względem siebie grupy. Do grupy pierwszej zaliczono klientów, posiadających od niedawna kredyt hipoteczny w BZ WBK. W grupie drugiej, klientów posiadających kredyt hipoteczny od ponad przeszło 5 lat oraz w grupie trzeciej, klientów rozważających docelowo podjęcie kredytu hipotecznego w banku.

W badaniu wykorzystano wielowymiarowy model analizy conjoint, który pozwolił ustalić rzeczywistą i hipotetyczną użyteczność całkowitą profilu produktu bankowego (ocenianego przez respondenta) w zestawieniu z jego użytecznością cząstkową. Oceniane przez respondentów atrybuty w obrębie poszczególnych ofert, miały doprowadzić do podziału ich preferencji względem ofert i ich cech. W modelu tym wykorzystano: 1) metodę pełnych profilów, w zakresie której uwzględniono zbiór różnorodnych wariantów odpowiedzi stanowiących kombinację proponowanych atrybutów, 2) metodę porównywania parami oraz 3) metodę prezentacji dwóch atrybutów jednocześnie. Kierunkowy obszar badań i przeprowadzanych analiz sprowadzał się do: 1) określenia ważności czynników i stopnia atrakcyjności poszczególnych ryzyk w wyodrębnionych przez bank w pakietach ubezpieczeń, 2) ustalenia najbardziej preferowanych (przez klientów banku) wariantów ubezpieczeń, 3) określenia zdolności klientów do zapłaty za proponowany przez bank pakiet ubezpieczeń w zakresie kredytu hipotetycznego, 4) identyfikacji możliwości dokupienia przez klientów banku dodatkowych opcji do określonego pakietu przy założeniu wzrostu cen za dany pakiet oraz 4) przeprowadzenia symulacji w zakresie 20 najbardziej atrakcyjnych ofert ubezpieczeń spośród wszystkich możliwych ofert, jakie wzięto pod uwagę w badaniu.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Oral at XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS, Sympozjum B, by Paweł Żuraw
See On-line Journal of XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS

Submitted: 2007-09-07 12:52
Revised:   2009-06-07 00:44