Search for content and authors
 

Awersja do nierówności ekonomicznych w społeczeństwie polskim

Paweł Ulman 

Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Katedra Statystyki (AE), Rakowicka 27, Kraków 31-510, Poland

Abstract

Nierówności w rozkładach dochodów (wydatków) są jednym z kluczowych zagadnień intrygujących badaczy co najmniej od końca XIX w. W tym czasie zaproponowano wiele miar odzwierciedlających lepiej lub gorzej zagadnienie nierówności ekonomicznych w społeczeństwie. Okazało się także, że nierówności są kluczowym czynnikiem wpływającym na poziom dobrobytu społecznego. W uproszczony i najbardziej przejrzysty sposób można ten wpływ zauważyć przy rozpatrzeniu tzw. uproszczonych funkcji dobrobytu. Jednakże poziom nierówności nie mówi wszystkiego o nastawieniu społeczeństwa do nierówności dochodowych. Możemy się spodziewać, że niskim poziomem nierówności będą się charakteryzowały społeczeństwa (grupy społeczne) przejawiające wysoki zakres niechęci (awersji) do nierówności i przeciwnie wysoki poziom nierówności świadczyć może o niskiej awersji do nierówności.

W teorii dobrobytu do pomiaru awersji do nierówności wykorzystuje się funkcję zwaną relatywną awersją do ryzyka Arrowa-Pratta, która bazuje na określeniu postaci funkcji użyteczności. Bezpośrednia estymacja funkcji użyteczności, a więc i awersji do nierówności jest niemożliwa z uwagi na niemożność obserwacji użyteczności. W tej sytuacji Kot1 zaproponował interesujący sposób rozwiązania tego problemu bazując na schemacie dedukcyjnym modus tollens, który w efekcie daje oszacowania nieobserwowalnej funkcji użyteczności.

Celem proponowanego referatu jest analiza zróżnicowania poziomu awersji do nierówności w społeczeństwie polskim w różnych przekrojach ze względu na czynniki społeczno-ekonomiczne gospodarstw domowych. Estymacja rozkładów dochodów i awersji do nierówności – za pomocą wspomnianego schematu wnioskowania - zostanie dokonana na podstawie danych z Budżetów Gospodarstw Domowych z roku 2005 przy wykorzystaniu metody największej wiarygodności.

1Dobrobyt społeczny, nierówności i sprawiedliwość dystrybutywna, (red.) S.M. Kot, A. Malawski, A. Węgrzecki, Wydawnictwo AE w Krakowie, Kraków 2004, s. 194

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Poster at XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS, Sesja plakatowa, by Paweł Ulman
See On-line Journal of XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS

Submitted: 2007-04-15 20:22
Revised:   2010-03-05 15:17