Search for content and authors
 

Wykorzystanie metod porządkowania liniowego do oceny polskiego rynku nieruchomości.

Iwona A. Foryś 

Uniwersytet Szczeciński, Al. Papieża Jana Pawła II 22a, Szczecin 70-453, Poland

Abstract

Rynek nieruchomości w Polsce jest rynkiem, który na przestrzeni ostatnich lat rozwijał się z różną dynamiką, począwszy od hossy w latach 90-tych, po stagnację na przełomie wieków aż do ponownego rozkwitu w ostatnich dwóch latach. Jednak charakter zmian zachodzących na tym rynku wskazuje na duże zróżnicowanie przestrzenne. Są regiony, które silniej reagują na zmiany a także regiony, które dystansują się w rozwoju rynku nieruchomości od liderów.

Metody porządkowania liniowego mogą być pomocne w uszeregowaniu obiektów (w artykule województw) i ocenie poziomu rozwoju danego lokalnego rynku nieruchomości z uwagi na czynniki bezpośrednio wpływające na rynek nieruchomości takie jak zasób nieruchomości, ceny, liczba transakcji oraz czynniki zewnętrzne wynikające z otoczenia rynku nieruchomości: czynniki demograficzne, społeczne, ekonomiczne czy prawne.

W artykule podjęta zostanie próba porządkowania województw z uwagi na wspomniane grupy czynników wpływające na rozwój rynku nieruchomości, w latach 2003-2005. Ocena podobieństwa wyników porządkowania liniowego przeprowadzona zostanie w czasie, na podstawie wartości zmiennych synetetycznych (SMR).

Wydaje się, że proste metody porządkowania liniowego mogą mieć zastosowanie praktyczne, zwłaszcza w dobie poszukiwania nowych obszarów inwestowania na rynku nieruchomości i oceny ich potencjału przez inwestorów.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Presentation: Oral at XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS, Sympozjum B, by Iwona A. Foryś
See On-line Journal of XVI KONFERENCJA NAUKOWA SEKCJI KLASYFIKACJI I ANALIZY DANYCH PTS

Submitted: 2007-04-11 14:53
Revised:   2009-06-07 00:44