Pojedyncza warstwa lezacych w jednej paszczyznie atomów lub czasteczek, z których zbudowany jest kryszta, nazywana jest MONOWARSTWA, MONOWARSTWA MOLEKULARNA lub po prostu WARSTWA. Np. weglik krzemu zbudowany jest z warstw zawierajacych pary Si - C, lezace w paszczyznie (0001), jak na rys. 1.6b. Monowarstwa diamentu skada sie z par atomów wegla; azotku galu - z par Ga - N, itd.
|
W krysztaach o symetrii heksagonalnej (np. SiC, GaN, diament) ukadane na sobie kolejno warstwy (0001) moga przyjmowac jedna z trzech pozycji wzgledem wybranego ukadu wspórzednych (rys. 1.6a). Pozycje te nazywane sa tradycyjnie A, B i C i okreslaja typ monowarstwy. W heksagonalnym ukadzie wspórzednych (kat miedzy osiami X i Y wynosi 120 stopni), wektory przesuniecia paszczyzn wynosza:
W strukturze najgestszego upakowania kolejne warstwy atomów lub czasteczek, ukadane kolejno na sobie, tworza SEKWENCJE POLITYPOWA (stacking sequence), rys. 1.6a. Najprostsza forma opisu sekwencji warstw jest podanie ciagu liter A,B lub C odpowiadajacych pozycjom kolejnych warstw. Notacja ta, nazywana NOTACJA ABC, jest najogólniejsza i jednoznacznie opisuje kazda sekwencje warstw, waczajac ukady cakowicie nieuporzadkowane.
NOTACJA JAGODZINSKIEGO (NOTACJA HC) [27,28,29] dzieli wszystkie warstwy na dwa rodzaje: heksagonalne (h) i kubiczne (c). Warstwa y jest heksagonalna jesli obie sasiadujace z nia warstwy sa w jednakowych pozycjach: AyA, ByB lub CyC. Warstwa y jest kubiczna jesli obie sasiadujace z nia warstwy sa w róznych pozycjach: AyC, ByA lub CyA. Notacja hc opisuje sekwencje politypowa jako ciag warstw c i h, np.:
OKRES POLITYPOWY jest to najmniejsza liczba warstw potrzebna do zbudowania politypu (poprzez ich powielanie).
roman pielaszek 2003-01-13