Search for content and authors
 

Endoskopowa polipektomia jelita grubego wykonywana ambulatoryjnie

Mirosław Szura ,  Rafał Solecki ,  Jan M. Krzak ,  Andrzej Matyja 

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe MEDICINA Sp.z o.o. (Medicina), Barska 12, Kraków 30-307, Poland

Abstract

Kolonoskopia jako metoda diagnostyczna znana jest od lat 60-tych ubiegłego wieku. Obecnie jest najdokładniejszą i najpopularniejszą metodą badania całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Początkowo wykonywana była w specjalistycznych klinikach w ramach hospitalizacji. Obecnie, w wyniku reformy systemu ochrony zdrowia coraz częściej wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym lub w trybie jednodniowej hospitalizacji.
Cel pracy: Ocena wyników endoskopowych polipektomii jelita grubego wykonywanych ambulatoryjnie i w trybie jednodniowym.
Materiał i metoda: W okresie od lutego 2000 do grudnia 2003 wykonano 6325 badań i zabiegów kolonoskopowych. Badania wykonywano na podstawie skierowania od lekarza lub w ramach programów profilaktyki zdrowotnej. Pacjenci do badania przychodzili przygotowani, z wyjątkiem chorych znieczulanych ogólnie nie wymagano jakichkolwiek badań dodatkowych. Po badaniu i po okresie obserwacji pacjenci powracali do domu lub byli objęci jednodniową hospitalizacją. U większości chorych, u których rozpoznano polipy lub inną patologię kwalifikującą się do leczenia endoskopowego wykonywano równocześnie zabieg endoskopowy. Wszystkie dane dotyczące pacjentów, wyniki badań oraz dokumentację fotograficzną gromadzono na bieżąco w specjalnie przygotowanym programie komputerowym. Dane te posłużyły do przeprowadzenia analizy retrospektywnej wyników leczenia.
Wyniki: W badanej grupie było 3587 kobiet i 2738 mężczyzn, śr.wiek wynosił 54,7 lat (OdchStd 11,2). U 3465 chorych badanie wykonano w ramach programów badań przesiewowych, u pozostałych wskazaniem do wykonania badania były objawy kliniczne. 95,8% kolonoskopii było wykonanych w znieczuleniu miejscowym, osiągalność kątnicy wynosiła 91,4% wszystkich zbadanych pacjentów. U 1478 chorych (23,3%) rozpoznano polipy jelita grubego, a u 185 (2,9%) nowotwór jelita grubego. 59 chorych obok nacieku nowotworowego jelita grubego miało polipy w jelicie grubym. Podczas pierwszego badania u 1104 chorych wykonano endoskopową polipektomię, pozostałych skierowano do dalszego leczenia po uzupełnieniu badań dodatkowych. Przeciętna średnica usuniętych polipów wynosiła 6mm (od 3 do 45mm). W trakcie diagnostycznej kolonoskopii u 2 chorych i u 1 chorego przed upływem 24 godzin od polipektomii wystąpiła perforacja jelita grubego. Wszystkie perforacje zaopatrzono chirurgicznie, przebieg pooperacyjny nie był powikłany. Po endoskopowej polipektomii u 3 chorych wystąpiło krwawienie, które skutecznie zatrzymano endoskopowo. Reakcję alergiczną na środek znieczulenia miejscowego zaobserwowano u 2 chorych. W analizowanej grupie chorych nie stwierdzono innych powikłań i zgonów.
Wnioski: Kolonoskopia diagnostyczna połączona z endoskopową polipektomią w jelicie grubym może być w bezpieczny sposób wykonywana ambulatoryjnie bądź w ramach jednodniowej hospitalizacji. U większości pacjentów do bezpiecznego wykonania zabiegu nie są konieczne jakiekolwiek badania dodatkowe.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja plenarna 1., by Mirosław Szura
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-04-18 22:52
Revised:   2009-06-08 12:55