Search for content and authors
 

Jak wieloletnie nieprzestrzeganie diety bezglutenowej wpływa na stan zdrowia młodocianych i dorosłych, u których w dzieciństwie rozpoznano celiakię.

Krystyna Karczewska 4Jadwiga Sulej 3Maria Łukasik 5Jacek Kasner 4Alicja Żabka 4Janina Rybicka 1Tomasz Biniszkiewicz 2

1. Śląska Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Medyków 14, Katowice 40-752, Poland
2. Śląska Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych Angiologii i medycyny Fizykalnej, Batorego 15, Bytom 41-900, Poland
3. Akademia Medyczna, Katedra i Klinika Dermatologii, Koszykowa, Warszawa, Poland
4. Śląska Akademia Medyczna, I Katedra Pediatrii, Klinika Gastroenterologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwoju Wieku Dziecięcego, 3-go Maja 13/16, Zabrze 41-800, Poland
5. Śląska Akademia Medyczna, I Katedra Pediatrii, Pediatryczna Klinika Dziennej Diagnostyki i Terapii, 3-go Maja 13/16, Zabrze, Poland

Abstract


Rozpoznanie i leczenie celiakii w dzieciństwie nie stanowi obecnie problemu. Trudności z przestrzeganiem diety pojawiają się u tych pacjentów w okresie młodzieńczym i w ich życiu dorosłym. Wynikają one ze zmiany warunków życia, statusu ekonomicznego rodziny i rodzaju lub braku pracy.
Celem pracy było ukazanie konieczności opieki specjalistycznej dla pacjentów dorosłych z rozpoznaną w dzieciństwie celiakią.
Analizie klinicznej poddano przebieg zaostrzeń choroby u trzech pacjentów w wieku 30, 32 i 40 lat. Pacjenci ci to dwie kobiety i jeden mężczyzna, którzy w okresie wczesnego dzieciństwa mieli rozpoznaną celiakię na podstawie obowiązujących wówczas kryteriów trzech biopsji. Przez okres średnio 20 lat pacjenci przestrzegali stosowania diety bezglutenowej. Następnie zaniechali diety. Po okresie 10 -15 lat nie przestrzegania diety wystąpiły poważne objawy, które były powodem hospitalizacji na oddziale wewnętrznym.
Wyniki. W okresie zaostrzenia obserwowano: spadek masy ciała, anemię znacznego stopnia, zanik miesiączki, osteoporozę, polineuropatię, depresję i zupełny zanik kosmków. Po prawie miesięcznym stosowaniu diety objawy ustępowały.
Wniosek. Pacjenci z rozpoznana w dzieciństwie celiakią wymagają specjalistycznej opieki gastoenterologicznej przez całe życie.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 7., by Krystyna Karczewska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-31 15:57
Revised:   2009-06-08 12:55