Search for content and authors
 

Polimorfizm białka C-reaktywnego (CRP) w ostrym zapaleniu trzustki.

Małgorzata Degowska 1Grażyna Rydzewska 1Maciej Kierzkiewicz 1Bożena Interewicz 2Waldemar Olszewski 2Anna Popow 3Andrzej Rydzewski 3

1. MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, Wołoska 137, Warszawa 02-507, Poland
2. Polska Akademia Nauk, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej (PAN), Warszawa, Poland
3. MSWiA, Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrologii, Wołoska 137, Warszawa 02-507, Poland

Abstract

CRP jest znanym czynnikiem prognostycznym w ostrym zapaleniu trzustki (ozt). Ostatnio wykazano, że zdrowe osoby z polimorfizmem genu CRP (podstawienie nukleotydu G/C w pozycji 1059) mają niższe stężenia białka C-reaktywnego, jednak znaczenie występowania tego zjawiska nie jest jasne.
Celem pracy było zbadanie częstości polimorfizmu 1059G/C w ozt, jego wpływu na przebieg choroby i stężenie CRP.
Badaniami objęto 70 pacjentów z ozt i 72 zdrowych ochotników.
Zapalenie trzustki klasyfikowano jako ciężkie lub lekkie na podstawie skali Ransona, Balthazara i kryteriów z Atlanty. Stężenie CRP oznaczano w czasie 0, po 48 godzinach i w 7 dobie.
Polimorfizm 1059G/C określano za pomocą PCR ze specyficznymi starterami dla genu CRP. Analizę statystyczną przeprowadzono testem Chi kwadrat, testem Fishera dla częstości polimorfizmu CRP, oraz testem Wilcoxona. U chorych z ozt stwierdzono częstsze występowanie genotypu CC/GC (40,8%) niż w grupie kontrolnej (16,1% p<0.02). Stężenie CRP w grupie chorych z genotypem GG było znamiennie wyższe niż w grupie z genotypem CC/GC w 48 godz. i 7 dobie hospitalizacji ( p<0.05). Nie stwierdzono różnic częstości obu genotypów w ciężkim i lekkim ozt. W grupie z ciężkim ozt i genotypem GG, w porównaniu z grupą CC/GC obserwowano znamiennie wyższe stężenie CRP przy przyjęciu, w 48 godzinie i 7 dobie hospitalizacji. Zależności tej nie wykazano w lekkim zapaleniu trzustki.
Wyniki wskazują na istotnie częstsze występowanie genotypu CC/GC u pacjentów z ozt w porównaniu z grupą kontrolną; częstość badanych genotypów nie różni się w zapaleniu trzustki o ciężkim i lekkim przebiegu. Wydaje się, iż genotyp CC/GC może wiązać się z większym ryzykiem zachorowania na ozt. Z drugiej strony występowanie wyższych stężeń CRP w grupie z genotypem GG może mieć znaczenie przy wyborze optymalnej wartości odcinającej tego parametru jako czynnika prognostycznego w ozt.

 

Legal notice
  • Legal notice:
 

Related papers

Presentation: oral+poster at XI Kongres PTG-E, Sesja tematyczna 1., by Małgorzata Degowska
See On-line Journal of XI Kongres PTG-E

Submitted: 2004-03-29 15:44
Revised:   2009-06-08 12:55